logo iszczecinek.pl

Polecamy Co dalej ze szkołą w Gwdzie Wielkiej? [WIDEO] Piłkarze MKP Szczecinek przygotowują się do rundy wiosennej Rozmowa ze starostą o sytuacji w PKS Szczecinek [WIDEO] Młoda duchem, Młoda ciałem. Młoda na twarzy Polecamy

Oddolna inicjatywa może zbudować nawet... szpital!

27.05.2018 11:29
A A A
Zdjęcie do artykułu Oddolna inicjatywa może zbudować nawet... szpital!
fot. szczecinek.org

  OPINIA  

W polskich miastach działa wiele ruchów miejskich, które rosną w siłę. Z inicjatywy obywateli powstaje infrastruktura, która służy potem wspólnocie mieszkańców. Społecznicy z Białołęki, najmłodszej dzielnicy Warszawy (duża liczba oddawanych nowych mieszkań, powstawanie budynków wielorodzinnych z dala od przedszkoli, szkół i ośrodków zdrowia) chcieli zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Nie czekali na ruch radnych - wzięli sprawy we własne ręce. Podczas burzliwych spotkań zdecydowali, że potrzebują szpitala. Zaczęli zbierać podpisy, powołali zespół ekspertów, który nakreślił jak szpital ma być wyposażony i z czego może się utrzymywać. Z całkowicie oddolnej inicjatywy udało się rozpocząć miejską inwestycję. Sukces mieszkańców nowego osiedla!

Z drugiej strony na drodze aktywnych mieszkańców stanęła rada miasta, która skrupulatnie sprawdzała działania społeczników. Podczas obrad Rady Miasta decyzją radnych ruch miejski musiał czekać w sali obrad z przedstawieniem swojego pomysłu do godziny 23:00. Chodzi o pieniądze publiczne, więc decyzje muszą być podejmowane rozważnie. Jednak, czy autorytet rady ucierpiałby gdyby mieszkańcy spotkali się z chociaż kurtuazyjną życzliwością ze strony ratusza dzielnicy? Ruchy miejski rosną w siłę i samorządy muszą nauczyć się z nimi żyć. Siła mieszkańców i ich zainteresowanie "wspólnymi" sprawami będzie rosnąć.

W Szczecinku radny Marcin Bedka bardzo sprawnie zorganizował (sam uczestniczyłem w zbiórce podpisów pod różnymi petycjami do UM czy w komitetach organizacyjnych więc mogę to ocenić z doświadczenia) zbiórkę podpisów pod referendum znoszącym Straż Miejską w Szczecinku. Zbiórka podpisów wskazała co mieszkańcy myślą o Straży Miejskiej i była bardzo ważną wskazówką dla Rady Miasta. Różne siły społeczne wysunęły z tej zbiórki różne wnioski. Ale działamy w mieście, żeby się różnić i wypracowywać konsensus. Referendum prawdopodobnie ze względu na małą ilość głosujących nie byłoby wiążące dla rady miasta.

Eksperci alarmują, że w statucie miasta brakuje zapisu o inicjatywie uchwałodawczej mieszkańców. Jeśli mieszkańcy chcą wybudować plac zabaw (przykład inicjatywy radnego Kwaka z ul. Warcisława IV) to nie mogą zebrać podpisów i poddać uchwały o jego budowie pod głosowanie Rady Miasta. Oczywiście zależy co rozumiemy przez inicjatywę mieszkańców. Dla jednych będzie to telefonowanie do radnych i pisanie petycji. Dla innych, bardziej aktywnych, realizacja oddolnego pomysłu wygląda tak jak miało to miejsce w Białołęce. Dajmy mieszkańcom jeszcze jedno narzędzie, obok petycji, do zmieniania miasta. A na szpital na Białołęce z tytułu wystarczyła grupa zapaleńców i 3500 podpisów!

Ruch miejski Szczecinecczanie zbiera podpisy pod petycją zawierającą projekt uchwały o inicjatywie uchwałodawczej mieszkańców. Przekonujemy mieszkańców, że warto zaprosić ekspertów i grupą mieszkańców mieć możliwość zgłaszania projektów uchwał bezpośrednio do Rady Miasta. Kochamy Szczecinek i chcemy oddać możliwość decydowania o nim obywatelom.

Krzysztof Berezowski, ruch miejski Szczecinecczanie

 
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie