logo iszczecinek.pl

Polecamy Wpadł do dwumetrowej dziury i mógł skręcić kark Najzdolniejsi otrzymali stypendia Burmistrza Zakończenie adaptacji zawodowej policjantów Oferta pracy dla kierowców kat. C + E, HDS Polecamy

Obywatel Włapko zwiedził całą Polskę. W poniedziałek będzie na sesji Rady Miasta

27.08.2016 12:22
A A A
Zdjęcie do artykułu Obywatel Włapko zwiedził całą Polskę. W poniedziałek będzie na sesji Rady Miasta
fot. archiwum

Był już chyba w całej Polsce. W niektórych miastach tylko przejazdem, a w innych zatrzymał się na dłużej. Obywatel Włapko, rzeźba wykonana przez szczecineckiego rzeźbiarza, odwiedziła między innymi Warszawę, Gdańsk, Toruń, Bydgoszcz, Łódź, Szczecin, Kołobrzeg, Koszalin i wiele, wiele innych miejscowości. Słychać o nim było także za granicami naszego kraju – poznała go Polonia w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Niemczech.

Jak mówią towarzysze podróży Obywatela Włapko – Wiesław Adamski, twórca rzeźby i Henryk Gaszkowski, szczecinecki przedsiębiorca – rzeźba wszędzie wzbudzała spore i pozytywne zainteresowanie. Nie brakowało oczywiście pytań o to, co symbolizuje rzeźba. Odpowiedź zawsze była taka sama: to satyra, przedstawiająca urzędnika-szkodnika, symbol łapówkarstwa.

Czy zmęczony podróżami po kraju Obywatel Włapko będzie mógł odpocząć w swoim rodzinnym mieście? Czy kontrowersyjna, znana w całej Polsce rzeźba, stanie w Szczecinku? Tego na pewno chciałby społeczny komitet budowy pomnika, jednak szanse na to są mizerne. Co prawda temat Obywatela Włapko poruszony zostanie na poniedziałkowej sesji Rady Miasta, bo kazał się tym zająć sam Wojewoda Zachodniopomorski, ale projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia wniosku Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Obywatela Włapko wskazuje na negatywnie rozpatrzenie tej sprawy.

O tym czy Obywatel Włapko, a dokładnie jego odlew z brązu, zamieszka na stałe w swoim rodzinnym mieście, tego dowiemy się już w najbliższy poniedziałek – po sesji Rady Miasta.

A co na to mieszkańcy miasta? Patrząc na komentarze pod wcześniejszymi artykułami z Obywatelem Włapko, można wywnioskować, że część osób widziałaby miejsce na ten pomnik w naszym mieście. Wśród miejsc gdzie mógłby stanąć wskazuje się między innym plac przed szczecineckim ratuszem.  

Tymczasem zapraszamy do foto wspomnień Obywatela Włapko z podróży po kraju.

Bydgoszcz

Gdańsk

Jeruzal - Wilkowyje

Kołobrzeg

Koszalin

Poznań

Słupsk

Szczecin

Toruń

Warszawa

Łódź

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie