logo iszczecinek.pl

Polecamy Tajemniczy zbiornik i ciche tankowanie na bazie PKS W poniedziałek strajk ostrzegawczy kierowców PKS Główna wygrana w Mini Lotto padła w Szczecinku Kolejny pijany kierowca ciężarówki na ulicach Szczecinka. Miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów Polecamy

Nagie ślimaki plagą ogrodników! Wcinają wszystko i nie ma na nie rady

02.08.2017 08:02
A A A
Zdjęcie do artykułu Nagie ślimaki plagą ogrodników! Wcinają wszystko i nie ma na nie rady
fot. iszczecinek.pl

Ślimaki ogólnie postrzegane są jako stworzenia dość pozytywne. Noszą swoje domki, nikomu nie wadzą, są w niektórych krajach popularnym przysmakiem. Jednak dla ogrodników i rolników te same stworzenia są zmorą.  Ślimaki, z czego nie zdajemy sobie sprawy, naprawdę dużo jedzą, a jedzą  najchętniej z naszych grządek i rabatek. Radośnie przeżerają wszystko to nad czym w pocie czoła pracowaliśmy - sałaty, pomidory, rzodkiewki. Nie gardzą też kwiatami. Uszkadzają rośliny ogrodowe, rolnicze jak i ozdobne.

Nie wszystkie ślimaki można uznać za szkodniki. Te z muszlami są z reguły niegroźne, a głównymi sprawcami strat są ślimaki nagie, głównie pomrowy, śliniki luzytańskie i pomrowiki plamiste. Jeśli jest ich całkiem sporo, potrafią wyrządzić wielkie szkody na grządkach i rabatach. Wszyscy wiemy, o które ślimaki chodzi, o te najbardziej nieestetyczne, które pojawiają się wszędzie po większym deszczu.

W tym roku,, najprawdopodobniej przez słabą zimę i bardzo wilgotne lato, ślimaki opanowały nasze ogródki. Są wszędzie i robią naprawdę ogromne straty.

-Jednego wieczoru pikowałam sałatę do gruntu, na drugi dzień rano cała grządka była zjedzona przez ślimaki.

-Sypię solą, jakimiś środkami, ale już nie mam siły, przecież nie będę cała noc pilnował grządek.

-W tym roku to jakaś plaga, jest ich pełno i jedzą wszystko.

Tak na ślimaki bez muszelek żalą się działkowicze. A czy z taką ślimaczą plagą można sobie poradzić, czy to tylko walka z wiatrakami?

Pomagają na pewno różnego rodzaju zasadzki, przemyślane pułapki, spulchnianie ziemi, zgniatanie i rozdeptywanie. Dobrym sposobem jest także zaproszenie do ogrodu drapieżców ślimaków. Owady, żaby, ropuchy, jaszczurki, kosy, drozdy, rudziki, szpaki, gawrony, bażanty, sójki, mewy, kaczki, jeże i krety  gustują w ślimakach, zmniejszając ich populację.

Sprawdza się także sadzenie roślin odstraszających ślimaki. Majeranek, rumianek, cząber ogrodowy, czosnek, cebula, szałwia, tymianek – to rośliny którymi mięczaki gardzą.

Rozwiązaniem jest także stosowanie środków chemicznych. Srodki chemiczne ograniczają wprawdzie liczebność ślimaków, niestety zabijają też inne pożyteczne zwierzęta, np. dżdżownice i stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego.

-Sprawdza się miska z piwem, stawiam wieczorem jak wychodzę z działki a one przez noc do niej ciągną i topią się.

-Granice grządek posypuję solą wieczorem i jeśli w nocy nie pada, to nie przełażą bo się boją.

Tak radzą szczecineccy działkowicze. A Wy jakie macie sposoby na walkę z nagimi ślimakami?

/ES/

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie