logo iszczecinek.pl

Polecamy TUROWO. Renault uderzył w dom [WIDEO] Rozmowa ze starostą o sytuacji w PKS Szczecinek [WIDEO] Młoda duchem, Młoda ciałem. Młoda na twarzy Brudzą alejki i nie śpiewają jak skowronki. Trwa usuwanie gniazd gawronów [WIDEO] Co zrobić, gdy nasz pies wyrządzi szkodę? Polecamy

KRONO, Królowie i kruk, czyli Okruchy Przedświąteczne

30.03.2018 11:37
A A A
Zdjęcie do artykułu KRONO, Królowie i kruk, czyli Okruchy Przedświąteczne
fot. archiwum

 OPINIA 

Terra pikietuje KRONO!

Chciałoby się rzec - nareszcie! Do tej pory działacze SIS Terra pikietowali bowiem Urząd Miasta lub przejścia dla pieszych, ale na Waryńskiego 1 (adres siedziby KRONO) nikt ich jeszcze nie widział.

A jednak nie! Na tę pikietę wybrali się bowiem... do Mielca!

To jednak nie jest to samo.

No chyba, że uczestnicy  (bardzo liczni) mieleckiego protestu przybędą z rewizytą do Szczecinka. Byłby to przykład zapomnianej w naszym kraju solidarności (tej ważniejszej, choć przez małe "s") i skutecznej (daj Boże) koordynacji i konsolidacji sił w walce o słuszne cele pod wspólnym hasłem:

ZWALCZAJ KRONO, BOWIEM WSZĘDZIE TRUJE ONO!

I pewnie niewiele to da, ale przynajmniej gastronomia na gościach zarobi.

Zanika nowa kościelna tradycja

Najpierw w styczniu nie było Orszaku Trzech Króli. A teraz, w niedzielę palmową także obeszło się bez inscenizacji wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

Trzeba przyznać, że Szczecinek "idzie pod prąd" tzw. krajowym trendom, bowiem od paru lat i jeden i drugi pochód coraz częściej w Polsce bywa organizowany.

Z jednej strony może cieszyć, że "nie ulegamy modzie", nie poddajemy się "dyktatowi mediów" i "owczemu pędowi". Z drugiej jednak żal - jak śpiewał poeta - że "po Moskwie nie suną już sanie", czyli, że komuś przestało się chcieć, a komuś innemu - nie zaczęło.

Może tę rodzącą się pustkę i tęsknotę wypełnią inne, tym razem świeckie, odradzające się tradycje? Na przykład pochód pierwszomajowy... udający się pod KRONO?

Ciekawe tylko, czy uczestnicy takiego majowego pochodu - wzorując się na uczestnikach orszaków, którzy inscenizowali wiarę - też będą tylko udawać, że protestują?

Gdzie jest trzeci kruk?

Niedawno w kinoPolska pokazali świetny PRL-owski film pt. "Gdzie jest trzeci król?" Ech, łza się w oku kręci - znakomita obsada: Łapicki, Pieczka, Pokora, Jędrusik... Była okazja do wspomnień i wzruszeń. Mnie jednak tytuł filmu zainspirował do postawienia pytania o... naszego szczecineckiego kruka.

No bo gdzie On? Podobno gotowy i pomalowany czeka gdzieś w ukryciu na instalację. Coś mi się jednak wydaje, że przed wyborami światła dziennego nie ujrzy, bo prowokowałby mnóstwo niewygodnych (czyli głupich) pytań:

Kto TO wybrał? Ile i z jakiej kasy zapłacił? Czemu nikogo nie pytał?

I w ogóle po cholerę...

Jednak gdy wybory potoczą się po myśli sympatyków kruka, to stanie.

Ale - zapytają Państwo - dlaczego "trzeci"?

Bo nie stanie sam.

Będzie pomnik Douglasa z Rakiem i ptakiem.

Z krukiem. To ten trzeci.

I zostaną.

Żaden nie poleci.

Ale teraz już dość trosk i kłopotów – wszystkim Moim Czytelnikom życzę Wesołych Świąt!

Anna Nowak

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie