logo iszczecinek.pl

Polecamy Zderzenie dwóch samochodów przed kinem [WIDEO] Atak zimy w powiecie szczecineckim Nowy żłobek na 40 miejsc Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

K. Berezowski: Warcisław V był mamisynkiem

16.02.2018 09:36
A A A
Zdjęcie do artykułu K. Berezowski: Warcisław V był mamisynkiem

Warcisław V był pogrobowcem, urodził się po śmierci Warcisława IV, założyciela naszego miasta. 2 lutego 1356 wraz z braćmi ufundował na Świątkach klasztor Marientron w dowód pamięci o swoim ojcu. Od dziecka Warcisławowi V brakowało męskiego wzorca. Co prawda stworzył w 1368 roku niezależne Księstwo Szczecineckie, ale nie zadbał o jego przetrwanie. Nie pozostawił potomków, a genealogia odrzuca jakiekolwiek związki małżeńskie. Oddawał się uciechom, zabawie, podróżom, myślistwu i hodowli dzikich zwierząt. W 1390 wraz z jego śmiercią kończy się niezależne Księstwo Szczecineckie.

Oddajesz się uciechom, zabawie, podróżom, i hodowli dzikich zwierząt? A masz już syna?

K. Berezowski

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka..." oparty jest na "Dzieje Szczecinka" red. Radosław Gaziński. Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miasta.

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie