logo iszczecinek.pl

Polecamy Burmistrzowie rozmawiali z marszałkiem o wsparciu inwestycji „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

K.Berezowski: W mieście szaleje "kanarkoza"

25.02.2018 09:18
A A A
Zdjęcie do artykułu K.Berezowski: W mieście szaleje "kanarkoza"
fot. K. Berezowski

 OPINIA 

Przy zabytkowym Parku Miejskich, w otoczeniu przedwojennych kamienic w zabytkowym centrum miasta barierki nie nawiązują do otaczających historycznych form architektonicznych i szpecą otoczenie uderzając kolorem żółtym.

Miejski park założono wzdłuż brzegu jeziora Trzesiecko wiek temu. Miał on służyć letnikom wypoczywającym w ówczesnym uzdrowisku. O stworzenie parku zabiegali miejscowi hotelarze i właściciele pensjonatów. Miał być kolejną atrakcją w mieście, miejscem spacerów i wypoczynku dla zjeżdżających do ówczesnego Szczecinka z dalekich stron. Dzisiaj park miejski to miejsce spotkań szczecinecczan, kilkuhektarowe płuca miasta w ścisłym centrum. Park jest bardzo stary i sąsiaduje z ul. Ordona. J.Gasiul nazwał naszą przyparkową aleję najpiękniejszą ulicą całego Pomorza. Trudno się z nim nie zgodzić. Szczególnie jeśli kocha się Szczecinek.

W tak zwaną rewitalizację Parku Miejskiego włożono wiele milionów z naszych podatków. Dokładnie mówiąc, my mieszkańcy włożyliśmy w park wiele milionów naszych pieniędzy. Park jest zabytkowy. Patrząc na zdjęcie nowego ronda u zbiegu ul. Parkowej i ul. Ordona nie sposób nie dostrzec szaleństwa żółtych (kanarkowych - poprawi mnie każda kobieta) barierek. Ale to nie jedyne miejsce epidemii kanarkozy. To miejsce "boli i pali do żywego", bo dookoła są piękne przedwojenne kamienice. Wszystko dookoła jest zachowane w mniej więcej nie zmnienionym kształcie od czasów przedwojennych. Udało się. Nie spadła bomba jak na ul. Pileckiego i nie uszkodziła bezpowrotnie tkanki miejskiej w tym miejscu. Nie postawiono tam bałwochwalczych budowli typu Pałac Kultury i Nauki, albo pomnika, jako dowody dziękczynienia dla narodu sowieckiego za 50-letnią okupację. Co prawda jest wolna parcela po smażalni ryb (dawniej ogrodzie wolnomularzy może się to zmienić, ale zawsze trzeba mieć nadzieje i zrobić wszystko, aby chronić takie unikalne miejsca w naszym mieście.

Żółte barierki w tym miejscu są pomyłką. To kwestia wrażliwości na otaczającą nas przestrzeń miejską. Skoro w jednym miejscu jako mieszkańcy chcemy wydać kilka milionów, to dlaczego zaraz obok pozwalamy na dewastacje zabytkowego charakteru tego skrawka ulicy. Kiedy w końcu miasto w zabytkowej części przestanie przypominać jarmark. Chciałoby się coś zrobić z wszechobecnymi reklamami. Nie mówiac już o tandetnych, tu i ówdzie ogrodzeniach . To nie jest kwestia gustu. Jest część miasta, która powinna byc objęta szczególną troską osób zajmujących się przestrzenią publiczną. Są wypracowane przez duże miasta polskie i europejskie sposoby zagospodarowania przestrzeni zabytkowych. Profesjonaliści wiedzą jakie elementy małej architektury się stosuje, a jaki nie. W ratuszu pracują osoby znające się na rzeczy. Urzędnicy chcą żeby było ładnie. Projekty przebudowy wykonują zewnętrzni wykonawcy.

Żółte barierki. Ich lokalizacja wynika z przepisów prawa budowlanego i jest uwzględniana w dokumentacji technicznej przebudowy drogi. Barierki mogą być szare lub żołte. Kiedy projektowano Osiedle Generalskie chciano, aby było piękne. Dopracowano wiele szczegółów. Życie oczywiście zweryfikowało te plany, jednakże na ul. gen. S. Grota-Roweckiego barierki są w formie ogrodzeń łańcuchowych. Prawo dopuszcza malowanie takich ogrodzeń na kolor dostosowany do otaczającej architektury. Na osiedlu domków jednorodzinnych w otoczeniu bloków os. Zachód barierki są prawie niewidoczne, wtapiają się w otaczające przestrzeń. Natomiast przy zabytkowym Parku Miejskich, w otoczeniu przedwojennych kamienic w zabytkowym centrum miasta barierki nie nawiązują do otoczających historycznych form architektonicznych i szpecą otoczenie.

K.Berezowski

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie