logo iszczecinek.pl

Polecamy Burmistrzowie rozmawiali z marszałkiem o wsparciu inwestycji „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

K. Berezowski: Tłusty Czwartek w średniowiecznym Szczecinku

08.02.2018 08:06
A A A
Zdjęcie do artykułu K. Berezowski: Tłusty Czwartek w średniowiecznym Szczecinku

Śladów kultury ludność słowiańskiej zamieszkującej ziemie szczecinecką (Parsęcko, Wierzchowo, Kiecz) kilkaset lat temu należy szukać wśród starych zwyczajów obecnych Kaszubów. Kiecz była to osada na palach na jez. Wielimie, na przedłużeniu obecnej ulicy Kaszubskiej. Co można było zatem znaleźć na stole w Tłusty Czwartek w pomorskiej chacie w Kieczu pod Szczecinkiem? Na Kaszubach od dawien dawna przysmakiem zapustnym są plińce, ruchacze i purcle. Plińce podobne są do obecnych placków ziemniaczanych, ruchacze wyrabiane są z ciasta drożdżowego i smażone na smalcu, a purcle podobne są do pączków. Jest jednak pewne "ale". Wersja na słodko w Polsce przyjęła się dopiero od XVI w.

Wsłuchajmy się w staropolskie przysłowie: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Widzimy oczami wyobraźni w osadzie Kiecz nad jez. Wielimie wąsatego Bartka, któremu śliczna żona o słowiańskiej urodzie podaje słodkie pączki. Nic bardziej mylnego.Tłusty Czwartek rozpoczynał ostatni tydzień karnawału przed Wielkim Postem, którego zasad powszechnie przestrzegano. Bartek z Kiecza więc, co prawda świętował, ale średniowieczny pączek to dla niego buła z ciasta chlebowego nadziewana... słoniną.

K. Berezowski

Wpisy z serii "Notatki ze Szczecinka...". Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miast.

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie