logo iszczecinek.pl

Polecamy Dworzec zmieni swoją funkcję. Tanio nie będzie Wypadek na rondzie. Rowerzysta zabrany do szpitala Złodzieje czekolady wpadli w ręce policjanta po służbie Globalnie, lokalnie, solidarnie zaprotestowali przeciwko przemocy wobec kobiet Polecamy

K. Berezowski: Ratusz zatrudniał tylko 11 osób w 1829r.

07.02.2018 10:51
A A A
Zdjęcie do artykułu K. Berezowski: Ratusz zatrudniał tylko 11 osób w 1829r.

Notatki ze Szczecinka...

Dziś ratusz zajmuje przyległe kamienice i zatrudnia 104 osoby. W 1829 roku 31-letni burmistrz zatrudniał skarbnika, czterech radców, leśniczego miejskiego, dwóch kancelistów, poborcę, mierniczego i strażnika nocnego. Obecnie Straż Miejska zatrudnia 38 osób. W 1853 roku burmistrz zarabiał 450 talarów, skarbnik 200 talarów. 1852 to rok budowy naszego ratusza. W 1882 roku założono w Szczecinku ochotniczą straż pożarną z 60 członkami.

K. Berezowski

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka..." oparty jest na "Dzieje Szczecinka" red. Radosław Gaziński (s.230-240). Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miast.

 
 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie