logo iszczecinek.pl

Polecamy Burmistrzowie rozmawiali z marszałkiem o wsparciu inwestycji „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Everywoman, czyli Anna Nowak

08.02.2018 21:37
A A A
Zdjęcie do artykułu Everywoman, czyli Anna Nowak
fot. Screen wyszukiwarki Google

  OPINIA  

Tak się porobiło, że każdy portal musi mieć swoją Annę Nowak.

Zaczęło się tu, w iszczecinek od tekstu „To nie sztuka dać na kruka” mojego autorstwa. Potem było kilka następnych – o pomnikach, mamach, żurawiach i czaplach, ale zawsze o polityce. Nieregularnie. Zawsze krytycznie – bardziej wobec aktualnej władzy w mieście, trochę wobec władzy ustawodawczej w kraju. Rzadko wierszem, ale nigdy o modzie, o kobietach czy damsko-męskich sprawach.

Ktoś widocznie pozazdrościł, że tu na takim „wypadkowym”  portalu zamieszcza się nieco inne teksty, i oto od kilku tygodni na innym portalu także publikuje ANNA NOWAK. Nawet ogłoszono to specjalnym nagłówkiem: „ANNA NOWAK pisze w „Temacie”! Tak więc, jakby „tamta” NOWAK przeniosła się gdzie indziej.

Otóż nie!

To nie ja. I choć znajomi namawiali mnie, żebym „dała odpór” i napisała coś „tam gdzie zawsze”, czyli na iszczecinek, to zwyczajnie mi się nie chciało – nowa NOWAK pisała inaczej i zupełnie o czym innym niż ja, więc – pomyślałam sobie – nikt nas nie pomyli.

Teraz jednak, gdy WASZA ANIA – jak o sobie pisze – postanowiła napisać coś o obradach Rady Miejskiej w Szczecinku, powinnam się odezwać.

I czynię to, by nikt z moich Czytelników nie pomyślał, że to ja. Nie dlatego, żebym się nie zgadzała z ogólnym przesłaniem tekstu WASZEJ ANI. Bo generalnie się zgadzam, ale napisałabym to zupełnie inaczej. I może jeszcze to kiedyś zrobię.

Dlaczego zaś napisałam że każdy portal musi mieć swoją Annę Nowak? Bo przed niespełna 8 laty ANNA NOWAK publikowała teksty w gk24.pl, choć prawdę mówiąc w szczecineckiej mutacji, czyli „Głosie Szczecinka”. Cykl nazywał się „Szczecinecki peeling” i pisałam tam – bo byłam to oczywiście ja ANNA NOWAK – także, choć nie tylko, o polityce.

Nie wszystko chcieli zamieścić. Zatem dla przypomnienia (się) moim Czytelnikom wklejam jeden z takich, który „nie poszedł”. Sądzę, że aktualności nie stracił.

Wtedy też odbyła się kolejna edycja "Mocarzy..." i zbliżała się kolejna edycja wyborów...

 

Szczecinecki peeling (tekst powstał wiosną 2010 roku)

Na wstępie motto wyjaśniające misję - „Peeling, czyli złuszczanie skóry jest kosmetycznym obowiązkiem numer jeden. Bez regularnego ścierania naskórka martwe komórki zalegają na powierzchni skóry i hamują wchłanianie składników odżywczych”.

Były „Mocarze Gospodarcze”. Nie byłam, ale pokazali w lokalnej. Intryguje mnie już od paru lat kształt przyznawanej jako „Mocarz” statuetki. Nie przypomina ona bowiem ani mitycznego Atlasa, ani też – co akurat dobrze – Syzyfa. Nie kojarzy się również z „ruszaniem z posad bryły świata” – ale to raczej nie przedsiębiorcy mieli czynić. Przypomina za to... kelnera. Takiego wnoszącego na pański stół wykwintne danie na ciężkim półmisku.

Parafrazując dr Teklę z „Seksmisji” rzec by można, iż laureaci owych „Mocarzy” – przedsiębiorcy – są kelnerami na przyjęciu na którym ucztują.. no kto? Oczywiście politycy.

„Miasto dla mieszkańców, nie dla polityków” – takie hasło wymyśliła grupa polityków, którzy najwyraźniej zamierzają wyprowadzić się już nie do Trzesieki lub na Świątki (to teraz też miasto), a dalej. Dziwne to trochę, że chcąc rządzić miastem jako radni, nie chcą w nim mieszkać, ale przecież nie od dziś wiadomo, że miasta powinny być budowane na wsi (bo tam jest lepsze powietrze).

Nie zadeklarowali, co prawda, dokąd się wyprowadzają, ale to w końcu ich prywatna sprawa.

Nie wiem tylko czemu nie chcą kandydować na burmistrza. Akurat burmistrz nie musi mieszkać w mieście, którym rządzi – mógł tak przez cztery lata JHD, to by i oni, miłośnicy natury, mogli. Ale nie. Mówili za to, że jak wejdą do rady, to burmistrz będzie bardziej koncyliacyjny (czyli zgodny).

Ale tak po prawdzie, to nie widać kandydata na rywala dla JHD...

Cytowani powyżej politycy za jeden ze swoich celów obrali większą koncyliacyjność JHD. Czyli ma być jak w starym dowcipie z PRL: Szef rządu Cyrankiewicz, bo o nim tu mowa, zapytany o to czemu w Polsce nie zmienia się premier, miał odpowiedzieć: ''Jak to, ja się nie zmieniam?!?”

Zatem skoro nie można wymienić JHD, to go zmieńmy! Idzie w końcu o to, by naszym Cyrankiewiczem (pewne podobieństwa, nie tylko czaszkowe, są) był nadal Cyrankiewicz, ale inny Cyrankiewicz.

 Anna Nowak

[1] Najczęstszy wątek na iszczecinek to stłuczki samochodowe

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie