logo iszczecinek.pl

Polecamy Z przystanków znikają wiaty. Wkrótce pojawią się nowe Świąteczny nastrój przed ratuszem. Trwa Jarmark Świąteczny [WIDEO] Protesty w sądach w całej Polsce - Także w Szczecinku Burmistrz zaprosił młodzież do współrządzenia Bale Sylwestrowe. Są jeszcze wolne miejsca! Polecamy

Drodzy Państwo! Wy nie wiecie, a tam o Was mówią przecie...

02.02.2017 11:48
A A A
Zdjęcie do artykułu Drodzy Państwo! Wy nie wiecie, a tam o Was mówią przecie...
fot. iszczecinek.pl

 FELIETON 

Sesje Rady Miasta Szczecinek przynoszą coraz więcej ciekawostek. I nie są już tak ekskluzywne jak kiedyś, gdy trzeba było mieć czas i sposobność, by w poniedziałkowe przedpołudnie wybrać się do ratusza i spędzić 3-4 godziny w sali posiedzeń. I jeszcze starać się notować, co mówią.

Dziś, dzięki kanałowi YouTube, w dowolnej chwili można sobie odtworzyć co lepsze fragmenty i - jak mawia były poseł - robić coraz większe oczy. To bowiem, co się tam wyprawia (właśnie "wyprawia", a nie tylko "dzieje") może nas wszystkich - mieszkańców Szczecinka - napawać dumą nie tylko z bycia "liderem półpodziemnych śmietników", ale i z wyznaczania nowych standardów prowadzenia debaty.

Oto na ostatniej sesji - 30 stycznia br. - miało miejsce i takie (oprócz licznych innych, równie ciekawych) zdarzenie:

 Radny J. Pawłowicz zwrócił uwagę Przewodniczącej Rady K. Dudź, iż ta, zamiast kierować pisma skierowane przez obywateli Naszego Miasta do Rady (lub do wiadomości Rady), pozostawia je bez dalszego biegu i w ten sposób nie docierają one do adresatów, którymi, zdaniem radnego, są wszyscy radni. Dodał jeszcze coś o cenzurze.

Pani Przewodnicząca odparła, że radny nie ma racji, bo ona skierowała inkryminowane pismo (mniejsza o to które, chodzi bowiem o zasadę) do komisji, a więc do radnych, bo przecież w komisji zasiadają radni!

Dodatkowo przywołała w sukurs Mecenasa Podkowiaka, by ten, z wyżyn swego Autorytetu, dał jednoznaczną wykładnię racji.

- Samobójczyni! - pomyślałam - Przecież on musi jej powiedzieć, że Rada Miasta Szczecinek, jak stanowi Statut i ustawy, liczy 21 radnych i że pismo skierowane było "do wiadomości Rady", a nie "do wiadomości radnych", więc nie można sobie wybrać radnych, do których pismo się prześle i że jednak trzeba było do wszystkich, zatem...

I to właśnie jest ta, wzmiankowana na wstępie, ciekawostka.

Bo oto Stróż Prawa, Krynica Mądrości i Ostateczny Autorytet stwierdził, iż... rację ma Przewodnicząca!

- Pani Przewodnicząca - wywodził bez zmrużenia oka Mecenas - jako osoba kierująca pracami Rady, ma prawo decydować o tym, do kogo kieruje pisma. I dalej (słuchajcie! słuchajcie! - będzie o nas) wyjaśnił, iż może i powinna tak czynić, bo "nadawcy pism nie rozróżniają organów władzy i ich kompetencji", więc "jeżeli nawet jakieś pismo zostanie zaadresowane do Rady, to Pani Przewodnicząca może, i ma prawo, zdecydować o tym, czy absorbować nim wszystkich radnych."

I zadowolony z siebie usiadł, dodając na koniec coś o odpowiedzialności, jaką za swe decyzje ponosi Pani Przewodnicząca.

- I tak będę postępować! - zawyrokowała Pani Katarzyna - i nie zdecyduję się na to - dodała - by wszystkie pisma, których jest po prostu za dużo, kierować do wszystkich radnych. I że będzie ponosić za to ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

No proszę! Okazuje się, że Pani Przewodnicząca dba także o to, by radni nie przemęczali się zbędną lekturą pism od niekompetentnych nadawców, i że czyni to co czyni, dla DOBRA RADNYCH! Także tych z opozycji, a oni, zamiast okazać wdzięczność, jeszcze mają pretensje!

Piszmy więc, drodzy mieszkańcy Szczecinka, do Rady Miasta, a już Pani Przewodnicząca za nas (niekompetentnych) zdecyduje, kto to będzie czytał. Może radni PO, najwyraźniej nudzący się na sesjach? A może Pani Kasia prześle nadwyżkę tych naszych pism po prostu "na Berdyczów"?

- A odpowiedzialność? - zapyta ktoś - Przecież poniesie odpowiedzialność!

Wypada zatem wyjaśnić, iż już wcześniej, przy okazji usiłowania wniesienia skargi na Przewodniczącą Rady przez jednego z obywateli Szczecinka okazało się, że Przewodnicząca Rady nie ponosi odpowiedzialności ani przed Radą Miasta, ani przed wojewodą.  Do rozpatrzenia skargi na nią kompetencji nie ma żaden z tych organów.

Skargi na Przewodniczącą bowiem rozpatruje... ona sama.

Anna Nowak

W materiale wideo fragment sesji Rady Miasta

 

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie