logo iszczecinek.pl

Polecamy Tajemniczy zbiornik i ciche tankowanie na bazie PKS W poniedziałek strajk ostrzegawczy kierowców PKS Główna wygrana w Mini Lotto padła w Szczecinku Kolejny pijany kierowca ciężarówki na ulicach Szczecinka. Miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów Polecamy

Wiesław Adamski uczczony pamiątkową tablicą

07.10.2018 11:51
A A A
Zdjęcie do artykułu Wiesław Adamski uczczony pamiątkową tablicą
fot. Henryk Gaszkowski, George Schröder oraz iSzczecinek

Liczne grono osób przybyło na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Wiesława Adamskiego. Był znanym artystą rzeźbiarzem mieszkającym w Szczecinku.

Jednym z fundatorów płyty i jej twórcą jest szczeciński rzeźbiarz Stanisław Biżek. To prawdziwe dzieło sztuki to hołd jakim artysta obdarza bratnią duszę.
Tablica zawisła na ścianie budynku, w którym mieszkał Pan Wiesław czyli na deptaku przy ul. Wł. Bartoszewskiego 7.

Wydarzenie zorganizowała rodzina artysty, a przede wszystkim jego siostrzenica Agnieszka Thomassen. Mówi nam, że otrzymała duże wsparcie od znajomych sławnego wujka. Zarówno z kraju jak i zza granicy. Od niedawna dostępny jest bogaty wpis na temat artysty w Wikipedii. Dodała go i uzupełniła treścią właśnie Pani Agnieszka. Wpis dostępny jest tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Adamski

Pani Agnieszka w specjalnie przygotowanej przemowie podziękowała wszystkim zaangażowanym w sprawę przyjaciołom. Następnie dokonała symbolicznego odsłonięcia tablicy.

Doniosłość chwili została umilona pięknie wykonanym utworem na skrzypcach. Młodą artystką muzykiem obecną podczas uroczystości była bowiem Julia Łosek. Julia jest mieszkanką Szczecinka i uczennicą I LO im. Księżnej Elżbiety i Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinku im. O. Kolberga.

Poniżej film oraz galeria zdjęć. Galeria zawiera zdjęcia z przygotowania do wydarzenia jak i samego wydarzenia.

 

Pełen tekst przemowy na cześć artysty Wiesława Adamskiego. The Speech to commemorate the artist Wiesław Adamski.
Wiesław Adamski·Sobota, 6 października 2018, Szczecinek
 
Wiesław Adamski był artystą wielkiego formatu, który otrzymał niezliczoną ilość nagród i wyróżnień, godnie promując nasze miasto w Polsce i na świecie.
Bogatą działalność artysty trudno jest opisać w kilku słowach. Wiesław Adamski wystawiał swoje prace w muzeach obok dzieł Rembrandta i Rubensa; był zapraszany na wystawy, o których niektórzy artyści mogliby tylko pomarzyć, posiada rzeźbę w pinakotece w Białym Domu w Waszyngtonie; wizerunek jego pomnika “Ziemniaka” znajduje się w herbie gminy Biesiekierz.
Jeszcze niedawno został doceniony za swoją działalność twórczą otrzymując w 2016 roku Krzyż Bursztynowy wraz z nobilitującym mianem wybitnego Pomorzanina.


Wiesław Adamski pozostawił po sobie nie tylko zasobny dorobek artystyczny ale pozostawił dla nas i dla przyszłych pokoleń świadectwo naszego istnienia.
Dzieła sztuki Adamskiego są jak listy dla potomnych, są jak most który łączy pokolenia swoim pełnym mądrości życiowej, ponadczasowym przekazem.
Stojąc dzisiaj przed kamienicą, w której mieszkał Wiesław Adamski, chciałabym, żeby tablica na fasadzie budynku nie tylko była uhonorowaniem artysty ale też, żeby stała się symbolem jego myśli przewodniej, którą uwidocznił w swoich dziełach.
Pomimo sprzeczności, które artysta dostrzegał w tak skomplikowanej istocie jaką jest człowiek, Adamski wierzył w Człowieczeństwo, w dobrą stronę człowieka, w jego wielkie serce. Artysta wierzył, że nasze życie i myślenie kiedyś przejmą wartości polegające na solidarności społecznej, altruizmie, filantropii i humanizmie.
Przyłączmy się do przekazu artysty, żyjmy lepiej, szczęśliwiej, dostrzegajmy swoje wady i zalety, twórzmy lepszy świat dla nas i dla przyszłych pokoleń. Kontynuujmy jego przekaz wdrażając go w nasze codzienne życie.
Dziękuję raz jeszcze serdecznie za Państwa obecność w tak szczególnym dla nas dniu, dzięki Państwu ten dzień jest dla nas jeszcze bardziej wyjątkowy.

Agnieszka Thomassen
- siostrzenica i dziedziczka Wiesława Adamskiego

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Kultura