Liczne grono osób przybyło na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Wiesława Adamskiego. Był znanym artystą rzeźbiarzem mieszkającym w Szczecinku.
Jednym z fundatorów płyty i jej twórcą jest szczeciński rzeźbiarz Stanisław Biżek. To prawdziwe dzieło sztuki to hołd jakim artysta obdarza bratnią duszę.
Tablica zawisła na ścianie budynku, w którym mieszkał Pan Wiesław czyli na deptaku przy ul. Wł. Bartoszewskiego 7.
Wydarzenie zorganizowała rodzina artysty, a przede wszystkim jego siostrzenica Agnieszka Thomassen. Mówi nam, że otrzymała duże wsparcie od znajomych sławnego wujka. Zarówno z kraju jak i zza granicy. Od niedawna dostępny jest bogaty wpis na temat artysty w Wikipedii. Dodała go i uzupełniła treścią właśnie Pani Agnieszka. Wpis dostępny jest tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Adamski
Pani Agnieszka w specjalnie przygotowanej przemowie podziękowała wszystkim zaangażowanym w sprawę przyjaciołom. Następnie dokonała symbolicznego odsłonięcia tablicy.
Doniosłość chwili została umilona pięknie wykonanym utworem na skrzypcach. Młodą artystką muzykiem obecną podczas uroczystości była bowiem Julia Łosek. Julia jest mieszkanką Szczecinka i uczennicą I LO im. Księżnej Elżbiety i Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinku im. O. Kolberga.
Poniżej film oraz galeria zdjęć. Galeria zawiera zdjęcia z przygotowania do wydarzenia jak i samego wydarzenia.
Pełen tekst przemowy na cześć artysty Wiesława Adamskiego. The Speech to commemorate the artist Wiesław Adamski.
Wiesław Adamski·Sobota, 6 października 2018, Szczecinek
Wiesław Adamski był artystą wielkiego formatu, który otrzymał niezliczoną ilość nagród i wyróżnień, godnie promując nasze miasto w Polsce i na świecie.
Bogatą działalność artysty trudno jest opisać w kilku słowach. Wiesław Adamski wystawiał swoje prace w muzeach obok dzieł Rembrandta i Rubensa; był zapraszany na wystawy, o których niektórzy artyści mogliby tylko pomarzyć, posiada rzeźbę w pinakotece w Białym Domu w Waszyngtonie; wizerunek jego pomnika “Ziemniaka” znajduje się w herbie gminy Biesiekierz.
Jeszcze niedawno został doceniony za swoją działalność twórczą otrzymując w 2016 roku Krzyż Bursztynowy wraz z nobilitującym mianem wybitnego Pomorzanina.
Wiesław Adamski pozostawił po sobie nie tylko zasobny dorobek artystyczny ale pozostawił dla nas i dla przyszłych pokoleń świadectwo naszego istnienia.
Dzieła sztuki Adamskiego są jak listy dla potomnych, są jak most który łączy pokolenia swoim pełnym mądrości życiowej, ponadczasowym przekazem.
Stojąc dzisiaj przed kamienicą, w której mieszkał Wiesław Adamski, chciałabym, żeby tablica na fasadzie budynku nie tylko była uhonorowaniem artysty ale też, żeby stała się symbolem jego myśli przewodniej, którą uwidocznił w swoich dziełach.
Pomimo sprzeczności, które artysta dostrzegał w tak skomplikowanej istocie jaką jest człowiek, Adamski wierzył w Człowieczeństwo, w dobrą stronę człowieka, w jego wielkie serce. Artysta wierzył, że nasze życie i myślenie kiedyś przejmą wartości polegające na solidarności społecznej, altruizmie, filantropii i humanizmie.
Przyłączmy się do przekazu artysty, żyjmy lepiej, szczęśliwiej, dostrzegajmy swoje wady i zalety, twórzmy lepszy świat dla nas i dla przyszłych pokoleń. Kontynuujmy jego przekaz wdrażając go w nasze codzienne życie.
Dziękuję raz jeszcze serdecznie za Państwa obecność w tak szczególnym dla nas dniu, dzięki Państwu ten dzień jest dla nas jeszcze bardziej wyjątkowy.
Agnieszka Thomassen
- siostrzenica i dziedziczka Wiesława Adamskiego
Komentarze
comments powered by Disqus