logo iszczecinek.pl

Polecamy Burmistrzowie rozmawiali z marszałkiem o wsparciu inwestycji „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

"Wesele" na Zamku. Narodowe Czytanie w Szczecinku

03.09.2017 20:54
A A A
Zdjęcie do artykułu "Wesele" na Zamku. Narodowe Czytanie w Szczecinku
fot. iszczecinek.pl

W sobotę, 2 września, w całej Polsce odbyły się spotkania związane z prezydencką akcją Narodowe Czytanie. W tegorocznej edycji projektu czytano dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Do szczecineckiej odsłony akcji włączyli się między innymi posłowie - Małgorzata Golińska i Radosław Lubczyk. Do wspólnego czytania dołączyli także starosta Krzysztof Lis, burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź, dyrektor Muzeum Regionalnego w Ireneusz Markanicz oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 6.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Kultura