logo iszczecinek.pl

Polecamy Zderzenie dwóch samochodów przed kinem [WIDEO] Atak zimy w powiecie szczecineckim Nowy żłobek na 40 miejsc Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Jędrek Gliszczyński mistrzem biblii

28.05.2017 10:33
A A A
Zdjęcie do artykułu Jędrek Gliszczyński  mistrzem biblii
fot. Katarzyna Rybak

Jędrek Gliszczyński z 4 klasy w Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Szczecinku zajął 1 miejsce w XXIV Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym dla Ministrantów i Lektorów. Zmagania finałowe odbyły się 19-20 maja w Paradyżu. W rywalizacji indywidualnej uczniów szkół podstawowych i gimnazjów okazał się najlepszym w Polsce specjalistą od Pism Janowych!

Tematem tegorocznego konkursu były pisma św. Jana – Ewangelia, Apokalipsa i Listy, czyli to, co w Nowym Testamencie najtrudniejsze. W marcu Jędrzej wygrał etap diecezjalny, dzięki czemu mógł reprezentować diecezję koszalińsko-kołobrzeską w finale ogólnopolskim.

W dniach 19-20 maja do Paradyża zjechali najlepsi specjaliści od Biblii z całego kraju. Zmagania finałowe składają się z dwóch części. Wieczorem w piątek odbył się test pisemny. W sobotę do rywalizacji w ścisłym finale przystępowało już tylko 3 uczestników, którzy najlepiej poradzili sobie z częścią pisemną. Okazało się, że dwaj uczestnicy, Jędrzej i jeden z gimnazjalistów, mieli tę samą liczbę punktów – 62/63. Komisja zadecydowała o przeprowadzeniu ustnej dogrywki o 1 miejsce po części pisemnej. Jest to o tyle ważne, że zgodnie z zapisami regulaminu, zwycięzca części pisemnej wchodzi do ustnej z 3 punktami, zdobywca 2 miejsca z 2, trzeciego z 1. Dogrywkę wygrał Jędrzej.

W finale ustnym wszyscy trzej zawodnicy odpowiadali na te same pytania – trzy za 1 punkt, trzy za 2 punkty i 3 za 3 punkty. Jędrzej odpowiadał jako ostatni i już po ósmym pytaniu zagwarantował sobie zwycięstwo w całym konkursie.

Ewangelia, Apokalipsa i Listy św. Jana to materia trudna i wymagająca. Dla ucznia 4 klasy sam udział w ogólnopolskim finale to już zwycięstwo. A zdobycie 1 miejsca w grupie o wiele starszych chłopców, to nie lada wyczyn.

Przygotowania trwały od listopada. Po drodze do wielkiego finału były grudniowy Diecezjalny Konkurs dla Ministrantów Młodszych i marcowy diecezjalny finał Konkursu Ogólnopolskiego. Ostatnie tygodnie to już naprawdę ciężka praca. Poziom pytań jest zadziwiający. Poza tekstami trzeba doskonale znać szczegóły - wstępy i przypisy. Pytania o symbolikę siedmiu złotych świeczników, miasteczko, w pobliżu którego znajdowała się studnia Jakuba, czy zarzut, jaki pada wobec Kościoła w Efezie, nie sprawiły Jędrzejowi kłopotów. Żartował nawet, że tym razem organizatorzy słabo się postarali, bo pytania w finale były łatwe. Patrząc jednak na wyniki trzeba przyznać, że to Jędrek był świetnie przygotowany, a nie pytania zbyt proste. 

W finale w Paradyżu Jędrzej Gliszczyński startował po raz drugi. Przed dwoma laty, jako drugoklasista, zdobył 7 miejsce. W tym roku został mistrzem Polski!      

Katarzyna Rybak
rzecznik prasowy szkoły

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Kultura