logo iszczecinek.pl

Polecamy Co dalej ze szkołą w Gwdzie Wielkiej? [WIDEO] Piłkarze MKP Szczecinek przygotowują się do rundy wiosennej Rozmowa ze starostą o sytuacji w PKS Szczecinek [WIDEO] Młoda duchem, Młoda ciałem. Młoda na twarzy Polecamy

List z ZUS. Niedopłata 1 grosz!

07.12.2018 10:37
A A A
Zdjęcie do artykułu List z ZUS. Niedopłata 1 grosz!
fot. archiwum

Mówi się, że jeden grosz to żaden pieniądz. Okazuje się jednak, że przez jednego miedziaka można mieć sporo kłopotów, zwłaszcza jeśli na taka kwotę jesteśmy zadłużeni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeden ze szczecineckich przedsiębiorców otrzymał niedawno list ze szczecineckiego oddziału ZUS, że na jego koncie pojawiła się niedopłata w wysokości… 1 grosza. Choć może się to wydawać niedorzeczne, to jednak nie jest żart.

-List roku od ZUS –skomentował przedsiębiorca.

Na początek wyliczmy ile kosztowało ZUS wysłanie listu do „dłużnika”. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika prasowego ZUS, koszt wysłania takiego listu wynosi 1,09 zł. Łatwo obliczyć, że za samą wysyłkę takiego listu ZUS wyrównałby 1-groszowe niedopłaty dla 109 płatników. Oczywiście do kwoty 1,09 zł należałoby dodać jeszcze pracę urzędnika/urzędników, bo ktoś przecież musiał to wydrukować, postawić pieczątkę, przygotować wywyłkę, zanieść na pocztę itd. Gdyby to wszystko dokładnie zliczyć, to zapewne okazałoby się, że przygotowanie takiego listu kosztowało ZUS kilka tysięcy procent więcej niż kwota niedopłaty.

W liście, który otrzymał przedsiębiorca pojawił się także zapis: do wskazanej kwoty zadłużenia należy doliczyć odsetki za zwłokę naliczone do dnia wpłaty włącznie.

Zapytaliśmy rzecznika ZUS o to jak obliczyć odsetki od 0,01 zł?

-Odsetki wynoszą 0,00 zł od kwoty niedopłaty 0,01 zł. –poinformował Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. -Przyznaję, że informacja o odsetkach powinna być usunięta przed wysyłką. Ta treść jest automatycznie wprowadzana przez system, żeby każdy nasz klient był poinformowany o wszystkich ważnych dla niego kwestiach. Oczywiście przepraszam naszego klienta za niedogodności.

Przy okazji tej sprawy rzecznikowi zadaliśmy kilka innych pytań.

Czym skutkuje niedopłata w wysokości 1 gr, i jakie mogą być jej konsekwencje?

- Niedopłata w wysokości 0,01 zł może spowodować odmowę wydania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Czy nie można tego typu spraw załatwić w inny sposób niż korespondencyjny?

-Nie można. Informacja o sposobie rozliczeń wpłat od 1.01.2018 r. i stanie rozliczeń jest przekazywana w formie korespondencyjnej.

W niektórych bankach nie można wykonać przelewu tak niskiej kwot, a jeśli już to opłata za przelew wynosie czasami kilka tysięcy procent więcej niż kwota zadłużenia. Czy istnieje możliwość wpłacenia w/w kwoty w placówce ZUS bez dodatkowych opłat?

-Nie ma możliwości dokonania wpłaty bezpośrednio w placówce ZUS. Można powiększyć wpłatę bieżących składek.

Na koniec chcieliśmy się jeszcze dowiedzieć jaka jest skala płatników ZUS zadłużonych na 0,01 zł i czy do wszystkich wysyłane są podobne pisma. Niestety ZUS nie ma takich statystyk.

Nasz rozmówca wyjaśniał, że w związku z wprowadzeniem e-składki od lutego 2018 r. prowadzona jest ogólnopolska wysyłka do płatników składek informacji o sposobie rozliczenia wpłat zrealizowanych od 1 stycznia 2018 r. i o saldzie na ich kontach.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
 
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Biznes