logo iszczecinek.pl

Polecamy PiS obcina pensje włodarzom. Burmistrz Szczecinka też zarobi mniej Kąpieliska nad Trzesieckiem już czynne. Woda zdatna do kąpieli Jak to Mahonek z Parsęcka gwiazdą internetu został… Strefa Kibica wypełniona po brzegi, tylko zwycięstwa brak [WIDEO] Pijany kierowca busa potrącił rowerzystę [WIDEO] Polecamy

Jest pozwolenie na budowę filtra UTWS

21.12.2016 20:50
A A A
Zdjęcie do artykułu Jest pozwolenie na budowę filtra UTWS
fot. Kronospan

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas wziął udział w konferencji prasowej, podczas której firma Kronospan oficjalnie poinformowała o otrzymaniu pozwolenia na budowę filtra UTWS. Warta około 100 mln zł inwestycja zostanie zrealizowana pod koniec przyszłego roku.

-Pozwolenie na budowę jest już prawomocne. Cieszę się, że uda nam się dotrzymać porozumienia zawartego z burmistrzem Jerzym Hardie-Douglasem i starostą Krzysztofem Lisem dotyczącego wcześniejszego, niż wymagają tego od nas przepisy ukończenia tej proekologicznej inwestycji – informował dyrektor Krzysztof Aleksandrowicz. I dodał: - Żałuję tylko, że nie otrzymamy pożyczki od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Została on zawieszona po wniosku od jednej z lokalnych organizacji. Nie wstrzyma to jednak naszych działań.

Z inwestycji zadowolenia nie krył także burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

–To dla mnie wielki dzień. O UTWS zabiegałem przez dwa lata podczas rozmów z panem Peterem Kaindlem. Chodziło o ty, by Kronospan zastosował najnowocześniejszą dostępną technologię. I tak się stanie – mówił burmistrz. –Właściciel Kronospanu zdecydował się na wydanie około 100 milionów złotych bez częściowo umarzalnej pożyczki. Tych pieniędzy zabraknie z powodu działań stowarzyszenia „Terra”. Na szczęście jego członkowie nie mogą się w pełni cieszyć, bo UTWS i tak powstanie. Na to urządzenie czekaliśmy przez wiele lat – podsumował Jerzy Hardie-Douglas.

Starosta Krzysztof Lis podkreślił natomiast, że UTWS to sukces zarówno firmy, jak i samorządu.

– Jesteśmy przykładem dobrej współpracy, która przynosi pozytywne efekty obu stronom. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby decyzja o pozwoleniu na budowę została wydana sprawnie, ale także zgodnie z obowiązującym prawem.

Jak działa UTWS?

Gorące gazy ze spalania paliwa kierowane są do wymiennika ciepła. W wymienniku gazy oddają energię, podgrzewając powietrze w obiegu suszarniczym. Następnie poprzez suchy elektrofiltr i rekuperator już oczyszczone gazy są odprowadzane do atmosfery.

Żeby wysuszyć drewno w suszarni obrotowej, wykorzystuje się strumień gorącego powietrza z parą. Powietrze i para krążą w zamkniętym obiegu, składającym się z wymiennika, suszarni i wentylatora.

Mieszanina powietrza i pary odbiera energię cieplną ze ścianek wymiennika i przekazuje ją suszonemu materiałowi. Potem ponownie, za pośrednictwem wentylatora obiegowego, powietrze trafia do wymiennika.

Część strumienia powietrza, wraz z parą z obiegu suszarni, kierowana jest do palnika - źródła ciepła. Tu, w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, dopalane są zanieczyszczenia z suszarni.

Dopalone gazy są przesyłane, razem z gorącymi gazami ze spalania paliwa, do wymiennika ciepła. W wymienniku oddają energię, podgrzewając powietrze, a następnie poprzez elektrofiltr i rekuperator, już oczyszczone gazy są odprowadzane do atmosfery.

UTWS całkowicie zmienia proces technologiczny suszenia drewna. Obecnie stosowana bezprzeponowa technologia suszenia wymusza bezpośredni kontakt suszonego materiału z gorącymi gazami z palnika, które poprzez odpylacze cyklonowe są emitowane do atmosfery. W UTWS gorące gazy nie mają kontaktu z suszonym drewnem, co pozwala ograniczyć problem substancji aromatycznych, emitowanych do powietrza.

UTWS to skrót z języka niemieckiego: „Umluft”- RECYRKULACJA (gazów w suszarni), „Teilstromverbrennung”- DOPALANIE (bezpośrednie gazów odlotowych z suszarni), „Wärmerückgewinnung” - ODZYSK CIEPŁA (gazów odlotowych z suszarni), „Staubabscheidung”- ODPYLANIE (oczyszczanie z pyłu emisji do powietrza ze źródła ciepła suszarni).

Mateusz Ludewicz / UM Szczecinek

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Biznes