logo iszczecinek.pl

Polecamy „Świat jest piękny” - na żywo ze Szczecinka już w sobotę Policjant po służbie zaatakowany przez grupę mężczyzn, którym zwrócił uwagę Święto Policji. Poseł na uroczystości nie mógł złożyć życzeń, składa je za pośrednictwem mediów Polecamy

Jest pozwolenie na budowę filtra UTWS

21.12.2016 20:50
A A A
Zdjęcie do artykułu Jest pozwolenie na budowę filtra UTWS
fot. Kronospan

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas wziął udział w konferencji prasowej, podczas której firma Kronospan oficjalnie poinformowała o otrzymaniu pozwolenia na budowę filtra UTWS. Warta około 100 mln zł inwestycja zostanie zrealizowana pod koniec przyszłego roku.

-Pozwolenie na budowę jest już prawomocne. Cieszę się, że uda nam się dotrzymać porozumienia zawartego z burmistrzem Jerzym Hardie-Douglasem i starostą Krzysztofem Lisem dotyczącego wcześniejszego, niż wymagają tego od nas przepisy ukończenia tej proekologicznej inwestycji – informował dyrektor Krzysztof Aleksandrowicz. I dodał: - Żałuję tylko, że nie otrzymamy pożyczki od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Została on zawieszona po wniosku od jednej z lokalnych organizacji. Nie wstrzyma to jednak naszych działań.

Z inwestycji zadowolenia nie krył także burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

–To dla mnie wielki dzień. O UTWS zabiegałem przez dwa lata podczas rozmów z panem Peterem Kaindlem. Chodziło o ty, by Kronospan zastosował najnowocześniejszą dostępną technologię. I tak się stanie – mówił burmistrz. –Właściciel Kronospanu zdecydował się na wydanie około 100 milionów złotych bez częściowo umarzalnej pożyczki. Tych pieniędzy zabraknie z powodu działań stowarzyszenia „Terra”. Na szczęście jego członkowie nie mogą się w pełni cieszyć, bo UTWS i tak powstanie. Na to urządzenie czekaliśmy przez wiele lat – podsumował Jerzy Hardie-Douglas.

Starosta Krzysztof Lis podkreślił natomiast, że UTWS to sukces zarówno firmy, jak i samorządu.

– Jesteśmy przykładem dobrej współpracy, która przynosi pozytywne efekty obu stronom. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby decyzja o pozwoleniu na budowę została wydana sprawnie, ale także zgodnie z obowiązującym prawem.

Jak działa UTWS?

Gorące gazy ze spalania paliwa kierowane są do wymiennika ciepła. W wymienniku gazy oddają energię, podgrzewając powietrze w obiegu suszarniczym. Następnie poprzez suchy elektrofiltr i rekuperator już oczyszczone gazy są odprowadzane do atmosfery.

Żeby wysuszyć drewno w suszarni obrotowej, wykorzystuje się strumień gorącego powietrza z parą. Powietrze i para krążą w zamkniętym obiegu, składającym się z wymiennika, suszarni i wentylatora.

Mieszanina powietrza i pary odbiera energię cieplną ze ścianek wymiennika i przekazuje ją suszonemu materiałowi. Potem ponownie, za pośrednictwem wentylatora obiegowego, powietrze trafia do wymiennika.

Część strumienia powietrza, wraz z parą z obiegu suszarni, kierowana jest do palnika - źródła ciepła. Tu, w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, dopalane są zanieczyszczenia z suszarni.

Dopalone gazy są przesyłane, razem z gorącymi gazami ze spalania paliwa, do wymiennika ciepła. W wymienniku oddają energię, podgrzewając powietrze, a następnie poprzez elektrofiltr i rekuperator, już oczyszczone gazy są odprowadzane do atmosfery.

UTWS całkowicie zmienia proces technologiczny suszenia drewna. Obecnie stosowana bezprzeponowa technologia suszenia wymusza bezpośredni kontakt suszonego materiału z gorącymi gazami z palnika, które poprzez odpylacze cyklonowe są emitowane do atmosfery. W UTWS gorące gazy nie mają kontaktu z suszonym drewnem, co pozwala ograniczyć problem substancji aromatycznych, emitowanych do powietrza.

UTWS to skrót z języka niemieckiego: „Umluft”- RECYRKULACJA (gazów w suszarni), „Teilstromverbrennung”- DOPALANIE (bezpośrednie gazów odlotowych z suszarni), „Wärmerückgewinnung” - ODZYSK CIEPŁA (gazów odlotowych z suszarni), „Staubabscheidung”- ODPYLANIE (oczyszczanie z pyłu emisji do powietrza ze źródła ciepła suszarni).

Mateusz Ludewicz / UM Szczecinek

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Biznes

+
Reklama