logo iszczecinek.pl

Polecamy Jerzy Hardie-Douglas: Starosta postanowił dalej rządzić w starostwie z PiSem Mama walczy o zdrowie córki - można wspomóc Zabrali im dzieci z powodu ubóstwa? Oferta pracy dla kierowców kat. C + E, HDS Polecamy

Zamawiasz druki? Te pojęcia musisz znać!

14.11.2017 14:27
A A A
Zdjęcie do artykułu Zamawiasz druki? Te pojęcia musisz znać!

Przygotowanie projektów graficznych możesz zlecić profesjonalnemu grafikowi. Możesz też spróbować zaprojektować je samodzielnie. Bez względu jednak, na którą wersję się zdecydujesz, są pojęcia, które współpracując z drukarnią, musisz znać!

Znajomość niektórych pojęć, którymi posługują się graficy i drukarze znacznie ułatwi ci współpracę z drukarnią. Dzięki nim z łatwością zrozumiesz, jak plik powinien być przygotowany do druku, a w razie jego odrzucenia szybko będziesz mógł go poprawić. Poniżej znajdziesz najczęściej stosowane pojęcia, ale możesz również zajrzeć do poradnika przygotowanego przez drukarniaonline.pl, gdzie znajdziesz wiele przydatnych informacji oraz dowiesz się jak przygotować wizytówkę do druku.

RGB czy CMYK

Te skróty to nic innego jak określenia kolorystyki, a precyzyjnej to ujmując, przestrzeni kolorystycznej. Pojęcia te są, z małym wyjątkiem, niczym innym jak pierwszymi literami angielskich nazw kolorów. RGB to Red, Green, Blue, a CMYK to Cyan, Magenta, Yellow i Black. Z pierwszym z nich masz do czynienia podczas codziennej pracy na komputerze, w takim bowiem trybie pracuje monitor, aparat fotograficzny czy skaner. Maszyny drukarskie potrzebują już jednak kolorów CMYK, a co za tym idzie to bardzo ważne, by przygotowując plik do druku, pamiętać o zamianie RGB z CMYK.

Spady

Spad drukarski to obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji, a więc najczęściej zostaje po prostu odcięty. Choć jest to zazwyczaj zaledwie wąski pasek papieru, jest on niezwykle istotny. Jego pominięcie i przygotowanie projektu bez spadów będzie skutkować tym, że twój projekt nie zostanie poprawnie wydrukowany lub też zostanie odrzucony przez drukarnię. Po co  w ogóle stosuje się spady? Przede wszystkim gwarantują one, że obszar druku, po przycięciu arkusza, będzie dochodził do samej krawędzi.

Krzywe

Zmiana wszystkich fontów, jakie znajdują się w projekcie, na krzywe to niezwykle istotna kwestia. Dlaczego? Użyte w projekcie plakatu, ulotki czy jakiegokolwiek innego materiału, czcionki mogą być nieczytelne lub wyświetlane nieco inaczej przez każdy komputer. W związku z tym przygotowany projekt mógłby się znacznie różnić od tego, co otrzymalibyśmy z drukarni. Rozwiązaniem tego problemu są jednak właśnie krzywe. Zamiana użytych w pliku czcionek na krzywe gwarantuje, że pozostaną one niezmienione.

DPI

DPI, czyli dots per inch, to liczba punktów obrazu, inaczej mówiąc – pikseli, przypadająca na cal. Jest to zatem jednostka określająca rozdzielczość. Im wyższa, tym oczywiście wydrukowany materiał będzie lepszy. Zwykle drukarnie określają dokładnie minimalną wartość DPI, jaką powinien posiadać projekt przygotowany do druku. Najczęściej jest to nie mniej niż 300-350 dpi.

- materiał partnera - 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności