logo iszczecinek.pl

Polecamy Jedno dziecko, jedno drzewo. Ruszył nowy projekt leśników [WIDEO] Burmistrz popiera nauczycieli. Miasto zapłaci za dni strajkowe Są dodatkowe środki dla osób niepełnosprawnych Polecamy

Współwłaściciel przy OC samochodu – szkodzi czy pomaga?

08.08.2018 09:11
A A A
Zdjęcie do artykułu Współwłaściciel przy OC samochodu – szkodzi czy pomaga?
fot. MATERIAŁ PARTNERA

Składka na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest zbyt wysoka? Aby obniżyć cenę polisy, wielu kierowców decyduje się na rejestrację pojazdu ze współwłaścicielem. Takie rozwiązanie wydaje się być korzystne, ale.... ma też „ciemną stronę”. Sprawdź, czy współwłaściciel przy OC auta to faktycznie dobra opcja.

Chociaż najlepsze ubezpieczenie samochodu na Rankomat.pl może być nawet o 40% niższe w porównaniu ze standardową składką, średnie obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne kosztuje ok. 1000 zł. Młodzi kierowcy płacą znacznie więcej. Z uwagi na wysokie ryzyko ubezpieczeniowe, towarzystwa nakładają bardzo wysokie składki rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że przede wszystkim młodzi kierowcy decydują się na współwłaściciela przy OC.

Współwłaściciel przy OC – korzyści

Zgodnie z polityką wewnętrzną każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, przy zakupie OC dochodzi do sumowania zwyżek / zniżek wszystkich współwłaścicieli. Oznacza to, że zniżki i zwyżki równoważą się, dzięki czemu dochodzi do obniżenia wysokości składki.

Przykład 1. Załóżmy, że jeden z kierowców ma zwyżkę 10%, zaś drugi – zniżkę wynoszącą 50%. Zgodnie z kalkulacją, składka na ubezpieczenie OC powinna być tańsza o 40% w porównaniu ze stawką bazową.

Przykład 2. Załóżmy, że jeden z kierowców ma zwyżkę 20%, zaś drugi – zniżkę 40%. Towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględni zniżkę w wysokości 20% na ubezpieczenie OC.

Uczynienie współwłaścicielem pojazdu kierowcę mającego na swoim koncie maksymalną zniżkę pozwoli obniżenie wysokości składki o co najmniej kilkaset złotych.

Współwłaściciel przy OC – minusy

Rejestracja auta ze współwłaścicielem, chociaż pozwala uzyskać niższe ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, ma też drugie oblicze.

Należy mieć świadomość, że każda szkoda wyrządzona przez współwłaściciela zaliczana jest w poczet szkód drugiego współwłaściciela. Oznacza to więc utratę zniżek nawet wtedy, gdy jeden z kierowców nie prowadził pojazdu. Przekłada się to jednocześnie na wyższe ceny ubezpieczenia OC w kolejnym roku.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ustanowienie współwłasności auta, nie możesz decydować się na przypadkową polisę komunikacyjną. Porównaj ubezpieczenia OC i ubezpieczenia AC na Rankomat.pl – dzięki temu zaoszczędzisz co najmniej kilkaset złotych.

 

- MATERIAŁ PARTNERA -

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności