logo iszczecinek.pl

Polecamy Escape Room znów otwarty Muzem wyprowadzi wystawy w przestrzeń publiczną Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Woda w fontannie czysta, ale pamiętajmy: to nie aquapark

23.05.2018 09:22
A A A
Zdjęcie do artykułu Woda w fontannie czysta, ale pamiętajmy: to nie aquapark
fot. iszczecinek.pl

Widok dzieci pluskających się w fontannie na placu Wolności nikogo już nie dziwi. Kąpiel w fontannie w upalne dni jest atrakcją dla dzieci, ale trzeba pamiętać, że fontanna to nie basen i nie do końca wiadomo co w niej się znajduje.

Fontanny na placu Wolności są wykonane w innej technologii niż te, które znajdują się np. w parku miejskim. W nowej fontannie zastosowano obieg zamknięty wody i małą stację uzdatniania, której zadaniem jest filtracja i dezynfekcja. Dzięki temu woda z wodotrysków jest czysta i – teoretycznie -wolna od bakterii.

Jak zaznacza Wiesław Kulik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku, woda w fontannie przed ratuszem zbliżona jest parametrami do tej jaką mamy w basenie. Do wody dodawane są między innymi niewielkie ilości chloru, którego zadaniem jest dezynfekcja wody. Według dyrektora, pluskanie się w fontannie przed szczecineckim ratuszem nie stwarza zagrożenia dla zdrowia pod warunkiem, że robi się to z umiarem. Należy pamiętać, że chlor zawarty w wodzie może powodować uczulenie.

Wiesław Kulik zaznacza jednocześnie, że woda z fontanny nie nadaje się do spożycia, a sanepid nie ma obowiązku – tak jak w przypadku basenu – kontroli jakości wody.

Należy pamiętać, że w ogólnodostępnej fontannie mogą znajdować się niebezpieczne bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki chorobotwórcze, które dostały się tam od innych korzystających z ochłody osób i zwierząt. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
Komentuj, nie obrażaj! Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności