logo iszczecinek.pl

Polecamy Ile zarabiają nauczyciele w Szczecinku? BORNE SULINOWO. Pożar w ośrodku wypoczynkowym Kontrola nad kominami! Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Wieża radarowa w Skotnikach coraz wyższa [WIDEODRON]

25.03.2018 23:28
A A A
Zdjęcie do artykułu Wieża radarowa w Skotnikach coraz wyższa [WIDEODRON]
fot. iszczecinek.pl

Pod koniec października ubiegłego roku ruszyła budowa stacji radarowej na górce w okolicy miejscowości Skotniki (gm. Szczecinek). Po pięciu miesiącach od rozpoczęcia prac, radar pomału zaczyna „wychodzić” z ziemi. Ostatnio prace dość mocno przyśpieszyły. Pracowników przy budowie radaru można spotkać nawet w późnych godzinach wieczornych oraz w dni wolne od pracy.

Radar, którego budowa pochłonie ponad 10 mln zł ma zostać uruchomiony do końca tego roku. Budowa realizowana jest na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Gotowy radar będzie wykorzystywany przez PAŻP do kontroli ruchu lotniczego. Podobnie ośrodki powstaną również w okolicach Łomży, Tarnobrzegu i Rzeszowa. Łączny koszt budowy 4 radarów wynosi 46 mln zł.

Radar Wtórny MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar) jest obecnie standardem w cywilnej kontroli ruchu lotniczego. Działa we współpracy z transponderami umieszczonymi na pokładach samolotów. Radar wysyła impulsy z zapytaniem, na które "odpowiada" transponder wysyłając kod identyfikujący samolot, wysokość statku powietrznego, jego prędkość oraz wiele innych informacji dla celów wykonywania kontroli ruchu lotniczego.

Wieża radarowa będzie miała wysokość 30 metrów, natomiast radar zainstalowany będzie na wysokości 35 metrów. Jego średnica będzie miała 8 metrów.

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności