logo iszczecinek.pl

Polecamy Escape Room znów otwarty Muzem wyprowadzi wystawy w przestrzeń publiczną Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Wieża ciśnień jako obserwatorium. Miasto ogłosiło przetarg [WIDEO]

10.08.2017 07:32
A A A
Zdjęcie do artykułu Wieża ciśnień jako obserwatorium. Miasto ogłosiło przetarg [WIDEO]
fot. wizualizacja / UM Szczecinek

Miasto ogłosiło przetarg na odrestaurowanie zabytkowej wieży ciśnień. Tak jak już wcześniej wielokrotnie informowaliśmy, stara wieża wodociągowa będzie zaadaptowana na obserwatorium astronomiczne wraz z planetarium. Obserwatorium powinno być gotowe pod koniec października przyszłego roku, dokładnie do 20 października.

Ma to być obserwatorium z uniwersalnym teleskopem głównym przystosowanym do obserwacji wizualnych, astrofotografii, pomiarów fotometrycznych, pozycyjnych i zakryciowych oraz dziennych obserwacji Słońca –czytamy w dokumentacji. Planuje się, aby w obserwatorium mogły odbywać się lekcje astronomii dla szkół, zajęcia kół astronomicznych, zajęcia otwarte dla wszystkich miłośników astronomii, a także wykłady popularnonaukowe.

Oferty na przebudowę wieży można składać do końca sierpnia. Wtedy tez poznamy koszt inwestycji. Wstępnie szacowano, że inwestycja może pochłonąć nawet 5 mln zł. Miasto ubiega się o dofinansowanie z Unii Europejskiej, w ramach Działania 4.1 Dziedzictwo kulturowe, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Ceglany budynek wieży ciśnień powstał około roku 1912. Wcześniej na terenie wzgórza stała kapliczka i szpital, a w późniejszym czasie był tu cmentarz. Do roku 1989 używano wieży ciśnień zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem. Od momentu oddania do użytku nowego ujęcia wody i stacji uzdatniania w Bugnie, wieża pozostaje nieużytkowana. W 2012 roku, po wykonaniu ekspertyzy budowlanej, ze względów bezpieczeństwa rozebrano głowicę i kopułę wieży.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności