logo iszczecinek.pl

Polecamy Uciekali oplem przed policją. Kierowca zostawił pasażerów i zbiegł Kamil Kiljanek i Antoni Biedziuk zwycięzcami Grand Prix Szczecinka 2018 Kłęby czarnego dymu nad miastem. Na terenie działek płonęły opony i altanka [WIDEO] Kronospan otworzył Centrum Badawczo - Rozwojowe Polecamy

Wieża ciśnień jako obserwatorium astronomiczne [WIZUALIZACJA]

22.09.2016 17:01
A A A
Zdjęcie do artykułu Wieża ciśnień jako obserwatorium astronomiczne [WIZUALIZACJA]
fot. wizualizacja

Tak jak już wcześniej informowaliśmy w wieży ciśnień przy ul. Wodociągowej powstanie obserwatorium astronomiczne wraz z planetarium. Ratusz właśnie udostępnił wizualizację przyszłego obiektu. Trzeba przyznać, że całość z zewnątrz wygląda imponująco i z pewnością będzie to nowa atrakcja w naszym mieście.

Zgodnie z planem zabytkowa wieża ciśnień będzie odrestaurowana i zaadaptowana na obserwatorium. Projekt zakłada odbudowanie korpusu wieży, który został dla bezpieczeństwa zdemontowany w 2012 roku. Nad korpusem pojawi się biała kopuła z teleskopem. Przy odbudowanej kopule powstanie taras widokowy. Zrezygnowano z umieszczenia w głowicy planetarium, które powstanie na dole wieży jako dobudówka.

Architektura kopuły planetarium oraz łącznika inspirowana będzie infrastrukturą lotniczą i kosmicznymi bazami na Księżycu lub Marsie. Część wejściowa z foyer będzie przeszklona, co pozwoli dojrzeć podstawę wieży. W tej części znajdą się także pomieszczenia socjalne, szatnia i toalety. Planetarium ma być ogólnodostępne.

Nie zapomniano także o zagospodarowaniu terenu wokół wieży. Tu mają pojawić się nowe drogi i chodniki, mała infrastruktura i oświetlenie.  

Trzeba zaznaczyć, że to na razie wstępne plany. Na tym etapie ciężko jeszcze stwierdzić jaki będzie koszt prac przy odrestaurowaniu i przebudowie wieży. Na pewno miasto będzie starało się o dofinansowanie tej inwestycji, które może wynieść nawet 85% kosztów. 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności