logo iszczecinek.pl

Polecamy Trzy mieszkania treningowe oddane do użytku „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Nowe trasy rowerowe i wędkarstwo. Rozmowa z prezesem SzLOT-u [WIDEO] Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

W starostwie dyskutowali o afrykańskim pomorze świń

10.01.2018 15:03
A A A
Zdjęcie do artykułu W starostwie dyskutowali o afrykańskim pomorze świń
fot. Piotr Rozmus

We wtorek w Starostwie Powiatowym w Szczecinku odbyło się spotkanie poświęcone  aktualnej sytuacji epizootycznej w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie kraju. W naradzie udział wzięli: wicestarosta szczecinecki, powiatowy lekarz weterynarii, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, inspektor ds. Zarzadzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Szczecinku, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Szczecinku oraz przedstawiciele poszczególnych gmin zajmujący się zarządzaniem kryzysowym.

Tematem przewodnim spotkania było omówienie działań mających na celu zwalczenie choroby. Prowadzący naradę wicestarosta Marek Kotschy zasygnalizował, że problem ASF znacząco się rozwija, głównie na granicy wschodniej,  ale z ostatnich doniesień medialnych wynika, że przekroczył także Wisłę od strony zachodniej. Wicestarosta przekazał również zebranym informacje i zalecenia wojewody zachodniopomorskiego dotyczące m.in.: realizowania programu bioasekuracji dla hodowców trzody chlewnej, podejmowanych przez starostę, burmistrzów i wójtów działań profilaktycznych i prewencyjnych, współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w zakresie monitorowania miejsc występowania skupiska dzików na terenie powiatu oraz  konieczności włączenia  do współpracy lokalnych mediów w zakresie informowania i edukowania obywateli poprzez komunikaty prasowe.

Z informacji przekazanych przez powiatowego lekarza weterynarii Zdzisława Kalupę wynika, że na terenie powiatu mamy ok 70 tys. sztuk trzody chlewnej. Kontrole gospodarstw rolnych pod względem bioasekuracji prowadzone są na bieżąco.

Gospodarstwa powinny posiadać maty i środki dezynfekcyjne. Należy zwrócić uwagę, że Skarb Państwa wypłaca pełne odszkodowania za straty poniesione z tytułu hodowli. Niezmierna ważna w walce z ASF jest szeroko rozumiana współpraca i komunikacja pomiędzy  powiatowym lekarzem weterynarii, a powiatem i poszczególnymi gminami.  Obowiązkiem każdego hodowcy jest prowadzenie rejestru trzody chlewnej, zgłaszanie do Inspekcji Weterynaryjnej wszystkich niepokojących sygnałów w zachowaniu zwierząt. Prowadzone są spotkania, szkolenia z rolnikami i hodowcami w zakresie informowania i uświadamiania o ewentualnym zagrożeniu ASF.

Z-ca dyrektora RDLP ds. gospodarki leśnej Tomasz Skowronek wspomniał o planach utworzenia  grzebowiska na terenie leśnym. W tym celu  niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań geologicznych. Wciąż przy współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim dokonuje się odstrzału dzików. Zostało ono  zrealizowane już  w 88%. Niestety zadanie jest utrudnione, bowiem dziki się przemieszczają, migrują.

Samorząd powiatowy oraz poszczególne gminy  zadeklarowały pełną pomoc i wsparcie dla działań podejmowanych przez powiatowego lekarza weterynarii. W przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek ogniska chorobowego, wszelkie inspekcje, służby i straże pozostają do jego dyspozycji.

Piotr Rozmus

 

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności