logo iszczecinek.pl

Polecamy Zderzenie i dachowanie dwóch samochodów [WIDEO] Bierzmy naszych, czyli jak „oprawiać” święto UTWS w Kronospan - redukcja emisji o 99%! Oferta specjalna w Uzdrowisku Połczyn Polecamy

W czwartek uważajcie na burze z gradem. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega

31.08.2017 08:42
A A A
Zdjęcie do artykułu W czwartek uważajcie na burze z gradem. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega
fot. Tomasz Jaworski

Na podstawie ostrzeżenia meteorologicznego przekazanego przez IMGW-PIB BMPM Wydział w Szczecinie, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed wystąpieniem burz z gradem na obszarze województwa zachodniopomorskiego.

Od godz. 13:00 dnia 31.08.2017 r. do godz. 21:00 dnia 31.08.2017 r. prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 20 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie grad. Stopień zagrożenia - 1 w skali 3-stopniowej.

W obliczu przewidywanych zjawisk burzowych, zaleca się:

1. Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne środki masowego przekazu.

2. Ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsc pobytu, aż do ustąpienia zjawiska. Jeżeli burzy towarzyszyć będzie gradobicie lub intensywna ulewa, odsunąć się od okien. Wyłączyćzbędne w danej chwili odbiorniki prądu.

3. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosnądrzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub uprzątnąćmeble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.

4. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

5. Będąc na zewnątrz budynku:

- nie stawać pod pojedynczym, wysokim drzewem;

- nie stawać w pobliżu wysokiego masztu bądź komina;

- nie stawać w pobliżu zwisających przewodów elektrycznych, pod liniątramwajową lub pod linią wysokiego napięcia;

- przebywając na szczytach wzniesień, natychmiast zejść w obniżenia terenu;

- natychmiast zaprzestać kąpieli i uprawiania sportów wodnych na otwartych akwenach;

- przebywając w terenie otwartym w centrum burzy, położyć się na ziemi twarzą zwróconą w dół.

6. Podróżując samochodem, zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, masztów i linii energetycznych, tablic reklamowych

i wysokich kominów. Nie parkować samochodów nad studzienkamiściekowymi i w rejonach, które mogą ulec zalaniu. Bezwzględnie nie opuszczać wnętrza pojazdu, sprawdzając jedynie, czy drzwi i okna sąszczelnie zamknięte. Po wznowieniu podróży, unikać przejeżdżania przez rozległe kałuże, pod wiaduktami i podziemnymi ciągami komunikacyjnymi.

7. Nie prowadzić rozmów telefonicznych przy wykorzystaniu przewodowych aparatów stacjonarnych.

8. Jeżeli burzy towarzyszy długotrwały intensywny opad deszczu, a dom znajduje się w strefie zalewowej lub w bezpośrednim sąsiedztwie rzek (strumieni), być w gotowości do zabezpieczenia budynku workami z piaskiem.

9. Biwakując w bezpośrednim sąsiedztwie brzegów rzek i jezior, natychmiast przenieść obóz w bezpieczne miejsce.

10. Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub dzwonić na numer alarmowy „112”.

11. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności