logo iszczecinek.pl

Polecamy Co dalej ze szkołą w Gwdzie Wielkiej? [WIDEO] Piłkarze MKP Szczecinek przygotowują się do rundy wiosennej Rozmowa ze starostą o sytuacji w PKS Szczecinek [WIDEO] Młoda duchem, Młoda ciałem. Młoda na twarzy Polecamy

UTWS w Kronospan - redukcja emisji o 99%!

14.08.2018 09:20
A A A
Zdjęcie do artykułu UTWS w Kronospan - redukcja emisji o 99%!
fot. Biuro prasowe Kronospan

Innowacyjny system ochrony powietrza UTWS z filtrem uruchomiono, zgodnie z zapowiedziami, na suszarni płyt wiórowych zakładu Kronospan w Szczecinku. Pierwsze wyniki badań emisji przerosły oczekiwania firmy. Wykazały zmniejszenie ilości pyłu o 95%, natomiast LZO (lotnych związków organicznych) – aż o 99%!

UTWS, redukujący zarówno ilość pyłu, jak i lotnych związków organicznych, odpowiedzialnych za zapach, poza układem dopalania substancji organicznych i wydzielonym, zamkniętym obiegiem suszenia, jest wyposażony również w niezwykle skuteczny elektrofiltr.

Główne zalety zastosowanego rozwiązania, pozwalające na tak znaczne ograniczenie emitowanych substancji organicznych o charakterystycznym zapachu drewna, to brak kontaktu gorących gazów ze spalania paliwa z suszonym drewnem oraz ich termiczne utlenienie w wysokiej temperaturze.

Żadna z firm konkurencyjnych w branży płyt drewnopochodnych w Polsce nie stosuje tak zaawansowanego, prośrodowiskowego rozwiązania.

- Obecnie system znajduje się w fazie rozruchu. Tak ogromna, poważna instalacja wymaga dostrojenia, aby działała najefektywniej, jak to możliwe, a to wymaga czasu. Naszym priorytetem jest zmniejszenie oddziaływania na otoczenie do absolutnego minimum. I nie chodzi tu wyłącznie o dostosowanie zakładu do wymagań BAT (najlepszych dostępnych technik), ponieważ to już zostało osiągnięte z nawiązką, ale o komfort życia mieszkańców Szczecinka. – mówi Zbigniew Klugiewicz, kierownik ochrony środowiska Kronospan Szczecinek.

To nie koniec działań firmy na rzecz zmniejszania wpływu na otoczenie. System ochrony powietrza UTWS z filtrem na suszarni płyt wiórowych jest kolejnym, jednym z najważniejszych etapów modernizacji. Dostosowanie całego zakładu do nowych przepisów Unii Europejskiej, w tym wytycznych BAT to proces, który potrwa do końca 2019 roku. Przed Kronospanem jeszcze szereg zadań do zrealizowania, dotyczących chociażby linii do produkcji płyt MDF. Wiele z nich, jak np. zastąpienie cyklonów bardziej wydajnymi cyklofiltrami, realizowane będzie w najbliższych miesiącach, inne – w przyszłym roku.

W ubiegłą niedzielę Kronospan zaprosił wszystkich szczecinecczan na piknik rodzinny, połączony z prezentacją na temat systemu ochrony powietrza UTWS oraz z jego obejrzeniem na terenie zakładu. Z tej możliwości skorzystało dwa i pół tysiąca mieszkańców.

BIURO PRASOWE KRONOSPAN

Popularne tematy w dziale Aktualności