logo iszczecinek.pl

Polecamy Wystawa pojazdów zabytkowych w „mechaniku” Koszykówka przed ratuszem Dyskutowali o nowej siedzibie NGO Kruk miał stanąć na wieży Bismarcka, stanie w strefie aktywności rodzinnej Pirat i Kamrat zatankują wodę na PKP w Szczecinku Polecamy

UTWS poprawi powietrze jeszcze w tym roku!

06.04.2017 20:49
A A A
Zdjęcie do artykułu UTWS poprawi powietrze jeszcze w tym roku!
fot. Kronospan / Prace nad UTWS i jego ogromnym, niezwykle wydajnym elektrofiltrem

W szczecineckim zakładzie Kronospan budowa supernowoczesnej, wydajnej instalacji UTWS, która zredukuje pylenie o ponad 90% i zniweluje uciążliwy zapach, trwa w najlepsze. Prace postępują zgodnie z harmonogramem i wszystko wskazuje na to, że pomimo próby zahamowania inwestycji, służącej poprawie jakości powietrza przez SIS Terra, UTWS zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku.

Jak widać na zdjęciach, wstrzymanie decyzji o dofinansowaniu inwestycji na wniosek SIS Terra nie wpłynęło na tempo prac, prowadzonych przez Kronospan przy realizacji przebudowy i dostosowania największej suszarni wiórów do najlepszych dostępnych technik suszenia drewna w branży płyt drewnopochodnych.

Opatentowana technologia UTWS opiera się na zasadzie utleniania zanieczyszczeń, generowanych przy suszeniu wiórów. Substancje organiczne, z charakterystycznym zapachem suszonego drewna, są tam spalane w temperaturze ok. 950 stopni C i ulegają termicznemu utlenieniu, zaś popioły wyłapywane są za pomocą elektrofiltra.

Pomimo wyższych kosztów inwestycji, niż oczekiwano, Kronospan radzi sobie z finansowaniem przedsięwzięcia. Szkoda jednak, że negatywny wydźwięk udaremnionego wykorzystania środków pomocowych i unijnych dla Szczecinka utrudnia zapraszanie inwestorów do Szczecineckiego Klastra Meblowego (SKM). Potencjalni inwestorzy niejednokrotnie wyrażali obawy przed inwestowaniem w naszym mieście, przyglądając się destrukcyjnym działaniom szczecineckich ekologów. Biznes, aby się rozwijać i tworzyć miejsca pracy oraz dobrobyt mieszkańców, potrzebuje przede wszystkim spokoju. Jak twierdzą niektórzy szefowie firm, których Kronospan próbował pozyskać do klastra - działania SIS Terra tworzą złą sławę Szczecinka jako miasta niestabilnego dla prowadzenia biznesu. I choć władze samorządowe tworzą bardzo dobre warunki dla inwestorów, to złe wrażenie i obawy przed ryzykiem inwestycyjnym pozostają.

Obecnie w klastrze prowadzi produkcję trzech, a za kilka miesięcy - czterech prężnie rozwijających się meblarzy, którzy nie tylko dają bezpośrednie zatrudnienie przy produkcji, ale też zapewniają zlecenia dla wielu kooperujących firm ze Szczecinka, m.in. w utrzymaniu ruchu, usługach, dostawie komponentów i opakowań etc.

Przy budowie UTWS od początku bieżącego roku zatrudnienie znalazło blisko 100 osób. Prace potrwają do końca 2017 roku.

MATERIAŁ PROMOCYJNY

 

Popularne tematy w dziale Aktualności