logo iszczecinek.pl

Polecamy W 2018 roku wydaliśmy na mandaty ponad milion złotych Wypadek podczas wyprzedzania [WIDEO] Zgłoś kandydata na radnego osiedlowego! Kto może zostać kandydatem? Zużyli 5 tysięcy ton szyn i ponad 100 tysięcy ton tłucznia. Jesienią pociągiem do Runowa Pomorskiego bez utrudnień Nowy żłobek od września w Trzesiece Polecamy

Urzędnicy zatrudnią… sokoły. Będą płoszyć gawrony

13.03.2019 13:47
A A A
Zdjęcie do artykułu Urzędnicy zatrudnią… sokoły. Będą płoszyć gawrony
fot. iszczecinek.pl

Władze Szczecinka nie ustają w walce z gawronami, które zadomowiły się w parku i na kilku innych ulicach Szczecinka. Jak do tej pory nie było rady na uciążliwe ptaszyska. Nie wystraszyły się dźwięków emitowanych z głośnika, a kiedy zrzuca się im gniazda i podcina korony drzew, te po kilku dniach wracają i zakładają nowe gniazda.

Gawrony szczególnie uciążliwe są przy dużym ogólniaku. Tam jest ich najwięcej. Zostawiają swoje ślady na ławkach, chodnikach, a nierzadko i głowach przechodniów. Do tego są bardzo hałaśliwe. Niesie to także zagrożenie epidemiologiczne.

Jest szansa, że w końcu uda się przegonić gawrony z przestrzeni miejskiej. Do walki z uciążliwymi gawronami urzędnicy postanowili wynająć sokolnika.

-Planujemy wynająć sokolnika w przyszłym roku. –mówi Maciej Makselon, zastępca burmistrza Szczecinka. –Były rozmowy z sokolnikiem, który stwierdził, że jego sokoły poradzą sobie z płoszeniem gawronów.

Sokolnik powinien pojawić się w przyszłym roku, przed okresem lęgowym gawronów. Specjalnie szkolone sokoły będą latały w miejscu gdzie zadomowiły się gawrony. W ten sposób uznają, że teren ten jest miejscem gdzie polują sokoły i powinny się wyprowadzić. Warto dodać, że sokoły nie atakują ptaków tylko je płoszą. Jest to bardzo skuteczna metoda.

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności