logo iszczecinek.pl

Polecamy Dworzec zmieni swoją funkcję. Tanio nie będzie Wypadek na rondzie. Rowerzysta zabrany do szpitala Złodzieje czekolady wpadli w ręce policjanta po służbie Globalnie, lokalnie, solidarnie zaprotestowali przeciwko przemocy wobec kobiet Polecamy

Uroczystości związane z Dniem Pamięci o Sybirakach

20.06.2018 23:51
A A A
Zdjęcie do artykułu Uroczystości związane z Dniem Pamięci o Sybirakach
fot. iszczecinek.pl

W środę odbyły się uroczystości związane z Dniem Pamięci o Sybirakach. Obchody rozpoczęły się mszą święta w kościele pw. Św. Ducha w Szczecinku przy ul. Klasztornej. Po mszy dalsza część uroczystości odbyła się na placu przy małej poczcie przy ul. Warcisława IV gdzie znajduje się tablica poświęcona sybirakom.

W obchodach udział wzięli starosta szczecinecki Krzysztof Lis, wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas, oraz przedstawiciele Koła Sybiraków. Współorganizatorami wydarzenia byli Konrad i Krzysztof Berezowscy.

- Mija 10 lat od odsłonięcia tablicy pamięci o Zesłańcach Sybiru i usunięcia dawnej komunistycznej nazwy placu Zesłańców Sybiru –mówił Krzysztof Berezowski. - Tablica powstała z inicjatywy wielu osób, ale pragnę tu wymienić pana Gołackiego, panią doktor Mariannę Jursę Czarnecką i panią Stefanię Barszcz. Chciałbym wyrazić swoją głęboką wdzięczność dla wszystkich Sybiraków, którzy dają świadectwo o tamtych czasach. Udało się zorganizować lekcje ze świadkami historii, był konkurs dla uczniów szkół średnich, w którym wzięło udział kilkaset uczniów. Mój dziadek urodził się na Syberii. Moja rodzina została wywieziona w latach '30 w głąb Zw. Radzieckiego. Udało się im wrócić. Zostali wywiezieni, bo byli polską inteligencją. Byli Polakami i byli wykształceni. Szczecinek staje pięknym miejscem do życia, do wychowywania dzieci. Tutaj kształcimy naszą młodzież, tutaj uczymy ją patriotyzmu i służby Polsce –dodał.

Podczas uroczystości złożono symboliczne wiązanki kwiatów oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Na koniec wręczono nagrody uczniom,  którzy wzięli udział w szkolnym konkursie „W krainie Gryfitów”.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności