logo iszczecinek.pl

Polecamy Uciekali oplem przed policją. Kierowca zostawił pasażerów i zbiegł Kamil Kiljanek i Antoni Biedziuk zwycięzcami Grand Prix Szczecinka 2018 Kłęby czarnego dymu nad miastem. Na terenie działek płonęły opony i altanka [WIDEO] Kronospan otworzył Centrum Badawczo - Rozwojowe Polecamy

Takiej imprezy jeszcze w naszym regionie nie było. Zapraszamy na "Maszerską Wyrypę"

01.12.2016 09:57
A A A
Zdjęcie do artykułu Takiej imprezy jeszcze w naszym regionie nie było. Zapraszamy na "Maszerską Wyrypę"
fot. Organizator

Od dziś (1.12) do soboty w Białym Borze odbędzie się wyjątkowa impreza pn. „Maszerska Wyrypa”, czyli połączenie wyścigu psich zaprzęgów, biegu na orientację i survivalu.

Na początek odbędą się prelekcje podróżnicze z uczestnikami „wyrypy”. Swoje opowieści przedstawią podróżnicy: m.in. ekipa z Rosji (Aleksander Czubakin i Swietłana Semenowa) zdobywcy 2 biegunów na psim zaprzęgu. W piątek odbędzie się oficjalne otwarcie imprezy, podczas którego przedstawione zostaną ekipy i uczestnicy „Maszerskiej Wyrypy”. Na ten dzień zaplanowano także koncert zespołu One Future

W sobotę na plaży miejskiej w Białym Borze (od godz. 10:00) odbędzie się „Psiknik” dla dzieci. Spotkanie poprowadzi konferansjer z ekipy startującej, który opowie o zaprzęgach, pokarze psi zaprzęg i strój maszera. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Około godziny  11.30 odbędzie się ceremonialny start ekip – (15 załóg w odstępach co 2 min). W trakcie całej imprezy odbędzie się zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska w Szczecinku.

O imprezie

„Maszerska Wyrypa” powstała na bazie idei organizacji wyścigu długodystansowego w północno-zachodniej części Polski. Wyścig ma być przede wszystkim polem doświadczalnym dla maszerów, którzy chcą spróbować swoich sił w mało popularnej w naszej części Europy formule bezetapowej. Maszerska Wyrypa jest połączeniem wyścigu, biegu na orientację oraz survivalu.

Wyścig rozpoczyna swój bieg w Białym Borze w pierwszą sobotę grudnia. Zaprzęgi w ciągu 24 godzinnej rywalizacji pokonają łącznie ok 130 km, przejadą przez tereny 2 nadleśnictw, 2 gmin i 8 sołectw. Na trasie napotkamy wszystkie elementy dzikiej przyrody jakie oferuje Zachodniopomorska natura (trasa zlokalizowana wzdłuż 9 jezior, licznych torfowisk, bory i buczyny, terenów rolniczych, mniejszych i większych wzniesień ukształtowanych przez morenę czołową).

Uczestnicy rywalizować będą w ramach 2 klas (130 km dla klasy MW130 - od 8 do 12 psów / oraz ok 85 km dla klasy MW85 - od 6 do 8 psów w zaprzęgu). Sam wyścig odbywać się będzie na specjalnie do tego celu przygotowanych wózkach. Na oznakowanej przez organizatora trasie zostały zaplanowane 2 punkty kontrolne, na których załogi będą mogły odpocząć i uzupełnić zapasy. Pierwszy z nich we wsi Biskupice (na terenie gospodarstwa agroturystycznego Aurora Husky) oraz drugi na terenie byłego leśnictwa Żubrowo (nieopodal wsi Porost).

Ideą przewodnią przeprawy jest sprawdzian dla ludzi i psów na długodystansowym szlaku, bez pomocy z zewnątrz w bezetapowej formule w ścisłe oznaczonym limicie czasu (24 godziny). Organizatorzy mają nadzieję, że ukończenie wyścigu pozwoli uczestnikom na zdobycie cennego doświadczenia i pozwoli przećwiczyć wszystkie elementy kluczowe dla późniejszego uczestnictwa w długodystansowych skandynawskich wyścigach.

Każda z załóg składać się będzie z maszera, od 6-12 psów, i opcjonalnie 2 pomocników (handlerów). Pomoc z ich strony jest jednak ściśle ograniczona do zabezpieczenia depozytu z uzupełnieniem prowiantu i wyposażenia dla maszera i jego psów. Ponadto zadaniem handlera będzie opieka nad ewentualnymi psami pozostawionymi przez maszera na biwaku (ze względu np. na kontuzje).

Jednym z nadrzędnych celów wyścigu jest zapewnienie psom i ich opiekunom maksimum bezpieczeństwa. W trosce o dobrostan zwierząt organizatorzy ustanowili zasadę minimalnego obowiązkowego odpoczynku dla poszczególnych postojów. Pomimo ustanowienia tej zasady maszerzy mogą zatrzymywać się i odpoczywać gdziekolwiek na szlaku (w zależności od aktualnej kondycji zaprzęgu, pogody czy tez przyjętej strategii biegu). Zaprzęgi startować będą w 2-minutowych odstępach, różnice czasu zostaną wyrównane po przejechaniu pierwszego punktu kontrolnego.

Nad bezpieczeństwem psów czuwał będzie ponadto zespół weterynarzy, który ma prawo do kontroli stanu zdrowia każdego psa w zaprzęgu w każdym momencie trwania rywalizacji.

Wzorem wyścigów skandynawskich organizatorzy ustanowili ponadto listę obowiązkowego wyposażenia, które musi posiadać zaprzęg przez cały czas trwania rywalizacji. Lista obejmuje takie rzeczy jak: kompas, mapy topograficzna lub gps z wgrana mapa szlaku, latarki czołowe, prowiant dla psów i maszera, wodę, zapasowe liny.

Organizacja i uczestnictwo w wyścigach długodystansowych ma wymiar nie tylko sportowy. Maszerska Wyrypa jest wyścigiem stworzonym przez maszerów dla maszerów. Dla wielu z nich praca z psami stanowi bardziej styl życia aniżeli dyscyplinę sportową. Dlatego też dla uczestników wyścigu wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy nie tylko nagrody dla najszybszych zespołów, ale również nagrody w kategoriach: FAIR PLAY, oraz BEST DOG CARE

Organizatorzy mają nadzieję, że impreza będzie źródłem nie tylko nowych doświadczeń, ale przede wszystkim satysfakcji w osiągniętego celu bez względu na wynik sportowej rywalizacji.

Zgodnie z ideą wyścigu organizatorzy życzą wszystkim przyszłym uczestnikom ciężkiej pracy na treningach i zabawy jakiej bez wątpienia dostarcza praca z psami zaprzęgowymi.

Do zobaczenia na szlaku!

 

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności