logo iszczecinek.pl

Polecamy Ile zarabiają nauczyciele w Szczecinku? BORNE SULINOWO. Pożar w ośrodku wypoczynkowym Kontrola nad kominami! Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Tak będzie wyglądał radar w Skotnikach. Budowa wkrótce ruszy. Finał w przyszłym roku

25.08.2017 06:58
A A A
Zdjęcie do artykułu Tak będzie wyglądał radar w Skotnikach. Budowa wkrótce ruszy. Finał w przyszłym roku
fot. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej / Tak będzie wyglądał radar w Skotnikach

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała umowę z Konsorcjum B&W na wybudowanie czterech nowych Ośrodków Radiolokacyjnych wyposażonych w radary wtórne MSSR Mode S. Jeden z takich ośrodków stanie między innymi w podszczecineckich Skotnikach. Poza Skotnikami podobne powstaną jeszcze w Łomży Tarnobrzegu i Rzechowie.

Zgodnie z planami PAŻP budowa radaru ma rozpocząć się w ciągu kilku tygodni. Finał zaplanowano na koniec przyszłego roku. Wtedy też nowe radary powinny zostać oddane do pracy operacyjnej Łączna wartość inwestycji to ponad 46 mln złotych.

O radarze

Radar Wtórny MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar) jest obecnie standardem w cywilnej kontroli ruchu lotniczego. Działa we współpracy z transponderami umieszczonymi na pokładach samolotów. Radar wysyła impulsy z zapytaniem, na które "odpowiada" transponder wysyłając kod identyfikujący samolot, wysokość statku powietrznego, jego prędkość oraz wiele innych informacji dla celów wykonywania kontroli ruchu lotniczego.

Dane z radarów przekazywane są do systemu operacyjnego Pegasus_21, tworzącego zobrazowanie sytuacji ruchowej w polskiej przestrzeni powietrznej, na którym pracują kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności