logo iszczecinek.pl

Polecamy Dworzec zmieni swoją funkcję. Tanio nie będzie Wypadek na rondzie. Rowerzysta zabrany do szpitala Złodzieje czekolady wpadli w ręce policjanta po służbie Globalnie, lokalnie, solidarnie zaprotestowali przeciwko przemocy wobec kobiet Polecamy

Szczecinecki gryf dla Heimatmuseum des Kreises Neustettin in Pommern

08.08.2014 07:53
A A A
Zdjęcie do artykułu Szczecinecki gryf dla Heimatmuseum des Kreises Neustettin in Pommern
fot. H. Gaszkowski

Henryk i Maria Gaszkowscy ufundowali Heimatmuseum des Kreises Neustettin in Pommern miniaturę gryfa szczecineckiego, który umieszczony jest na szczycie ich kamienicy stojącej na rogu ulic Koszalińskiej i Zielonej. Jak powiedział Henryk Gaszkowski, gryfa zafundowaliśmy przyjaciołom Neustettin.

Heimatmuseum des Kreises Neustettin in Pommern to muzeum, które znajduje się w niewielkiej niemieckiej miejscowości Eutin. Jest to muzeum miasta i powiatu szczecineckiego, które powstało dzięki byłym mieszkańcom ziemi szczecineckiej, którzy po roku 1945 musieli opuścić rodzinne strony.

We wspomnianym muzeum znajdują się eksponaty tylko i wyłącznie pochodzące z naszych terenów. Wśród nich są stare mapy, pocztówki, zdjęcia prawie wszystkich kościołów w powiecie oraz ich modele, fotografie oraz wiele różnego rodzaju sprzętu codziennego użytku. Wszystko to zgromadzili byli mieszkańcy ziemi szczecineckiej, bądź ich rodziny.

Kiedy o tym muzeum dowiedział się Henryk Gaszkowski, biznesmen ze Szczecinka, postanowił je zwiedzić i z tej okazji przygotował prezent, który został wręczony doktorowi Siegfriedowi Raddatz, opiekunowi muzeum.

-Do muzeum przekazaliśmy pamiątkę prosto ze Szczecinka – miniaturę gryfa jaki stoi na dachu mojej kamienicy –mówi H. Gaszkowski. Gryf, a dokładnie dwa małe gryfy, zostały wykonane przez artystę rzeźbiarza, Wiesława Adamskiego, wraz z pełnowymiarowym gryfem, który zdobi dach wspomnianej kamienicy. Bliźniaczy gryfik na pamiątkę pozostał na biurku fundatora.

Gryf, który pojechał do Niemiec stanął w miejscu gdzie znajdują się tylko eksponaty dotyczące Neustettin. Na statuetce znalazła się tabliczka z dedykacją.

Gryf ze szczytu kamienicy Gaszkowskich

Wykonał artysta rzeźbiarz Wiesław Adamski 2013 rok

Przyjaciołom Miasta Neustettin – Szczecinek w Niemczech fundują tę miniaturę wykonaną ręką W. Adamskiego M. i H. Gaszkowscy.

Nieoficjalnie mówi się, że za jakiś czas muzeum w Eutin ma zostać rozwiązane. Fundatorzy zastrzegli jednak, że w przypadku gdyby muzeum zostało rozwiązane to statuetka ma być przekazana burmistrzowi Eutin jako podziękowanie za udostępnienie pomieszczeń na muzeum i wieloletnią opiekę. Pozostałe eksponaty najprawdopodobniej zostaną przekazane do muzeum w Szczecinku.

Tymczasem Siegfried Raddatz bardzo serdecznie zaprasza mieszkańców ziemi szczecineckiej, zarówno osoby indywidualne jak i grupy, do odwiedzania muzeum. Od momentu jego powstania, czyli od 1992 roku, do ostatniej piątkowej wizyty, muzeum nie odwiedził nikt z naszych terenów. Tylko na otwarciu muzeum obecny był ówczesny burmistrz Szczecinka, Tomasz Goliński oraz Jerzy Dudź, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności