logo iszczecinek.pl

Polecamy Woda w fontannie czysta, ale pamiętajmy: to nie aquapark To my, pracownicy, zniszczyliśmy Słowiankę! Historia upadku Innowacyjny system ochrony powietrza w Kronospan Polecamy

Szczecineccy proboszczowie wystosowali list otwarty w sprawie koncertu Behemoth

06.03.2017 13:17
A A A
Zdjęcie do artykułu Szczecineccy proboszczowie wystosowali list otwarty w sprawie koncertu Behemoth
fot. archiwum

Proboszczowie miejscowych parafii wystosowali list otwarty w sprawie planowanego koncertu grupy "Behemoth". Jak informuje portal gosc.pl, list został doręczony burmistrzowi Szczecinka Jerzemu Hardie-Douglasowi, przewodniczącej Rady Miasta Katarzynie Dudź oraz dyrektorowi Samorządowej Agencji Promocji i Kultury Kamilowi Klimkowi. Pod listem podpisali się wszyscy szczecineccy proboszczowie.

W niedzielę 5 marca, list został odczytany, w ramach ogłoszeń parafialnych, podczas wszystkich Mszy św. w mieście.

Treść listu:

Obserwując medialną debatę na temat koncertu zespołu satanistycznego, w ramach festiwalu Materiafest w naszym mieście, jako środowiska tutejszych parafii katolickich wyrażamy głęboki smutek i niepokój zaangażowaniem instytucji kulturalnych i władz Szczecinka w tak kontrowersyjne przedsięwzięcie.

Jak wszystkim obywatelom naszej małej ojczyzny, również i nam zależy na rozwoju i promocji naszego miasta. Za błąd uznajemy jednak przekonanie organizatorów, że skandalizowanie jest dobrym spoiwem naszej społeczności i właściwą formą edukacji kulturalnej.

Papież Paweł VI zwracając się do artystów mówił: »Ten świat, w którym żyjemy, potrzebuje piękna, by nie pogrążyć się w rozpaczy. Piękno, tak jak prawda, napełnia serca ludzi radością, jest cennym owocem, którego czas nie niszczy, który jednoczy pokolenia i sprawia, że łączą się w podziwie«, zaś Fiodor Dostojewski pisał: »Ludzkość może żyć bez nauki, może żyć bez chleba, ale tylko bez piękna nie mogłaby dłużej żyć, bo nie byłoby więcej nic do zrobienia na świecie. W tym tkwi cały sekret, w tym zawiera się cała historia«.

Nie jest tajemnicą, że planowany gość wspomnianego festiwalu, buduje swój przekaz i wizerunek artystyczny na czymś zupełnie przeciwnym niż wspomniane wartości ogólnoludzkie. Ekspresję tej grupy muzycznej cechuje brzydota, obrażanie Boga, Świętych i uczuć religijnych chrześcijan, oraz sianie przy tym nienawiści i nihilizmu.

Mamy nadzieję, że organizatorzy przyjmą ten głos osób wierzących i ludzi dobrej woli nie jako akt nietolerancji, ale wyraz prawa do uzasadnionej dezaprobaty i wycofają się z tej głęboko prowokacyjnej i szkodliwej propozycji.

Koncert zespołu Behemoth odbędzie się w ramach festiwalu "Materiafest", który zaplanowany jest na wrzesień tego roku. Od początku, pomysł organizowania koncertu tej grupy oraz finansowania go z pieniędzy publicznych, budził kontrowersje i sprzeciw wielu mieszkańców Szczecinka.

źródło: gość.koszalin.pl

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności