logo iszczecinek.pl

Polecamy Koniec zimy na budowie obwodnicy Szczecinka [WIDEODRON] Przejdą nocą 49 kilometrów. Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową Trwa pozimowe łatanie dziur w jezdniach Porozumienie Samorządowe organizuje kolejny turniej charytatywny [WIDEO] Polecamy

Spotkanie z przedstawicielami Muzeum Ziemi Kociewskiej

21.07.2015 06:30
A A A
Zdjęcie do artykułu Spotkanie z przedstawicielami Muzeum Ziemi Kociewskiej

W połowie lipca w Szczecinku miało miejsce spotkanie przedstawicieli Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim: Andrzeja Błażyńskiego - Dyrektora Muzeum oraz Zbigniewa Potockiego - adiunkta muzealnego z przedstawicielami Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

Goście ze Starogardu Gdańskiego spotkali się ze szczecineckimi artystami m.in. z artystą rzeźbiarzem Wiesławem Adamskim. Goście obejrzeli wiele prac w tym rzeźby usytuowane w przestrzeni miasta m.in.  rzeźbę ulokowaną na wierzchołku dachu kamienicy Gaszkowskich - Gryfa z jesiotrem w szponach, pomnik Piłsudskiego i inne.

Podczas specjalnie przygotowanej na tę okoliczność wystawy, która miała miejsce przy ul. Koszalińskiej, muzealnicy zapoznali się z twórczością szczecineckiego artysty malarza Kazimierza Butowicza.

Następnym artystą ziemi szczecineckiej, którego prace obejrzeli goście z Kociewia był Stanisław Graczyk z Cimina. Goście oglądając obrazy – relief w drewnie, zadawali szereg pytań artyście dotyczących jego prac i twórczości. Pan Stanisław Graczyk z wielką radością i uśmiechem na twarzy dzielił się posiadaną wiedzą odpowiadając na zadawane pytania. Jego 80 obrazów znalazło się w wydanej na Kujawach książce pt. „Kujawska sztuka ludowa” Redecz Krukowy i okolice Janusza Borkowskiego.

 Na koniec wizyty goście posumowali dzień spędzony w Szczecinku uznając wizytę za nadspodziewanie udaną. Byli pod wrażeniem nie tylko ilości zbiorów, ale unikalności i osobliwości eksponatów zebranych w muzeum w Szczecinku. Ponadto przebywanie pośród prac szczecineckich artystów wywiązało ciekawą dyskusje na temat twórczości, życia kulturalnego i działalności twórczej w mieście. To dobre rokowania na współpracę między miastami.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności