logo iszczecinek.pl

Polecamy Globalnie, lokalnie, solidarnie zaprotestowali przeciwko przemocy wobec kobiet Kierował ciężarówką mając ponad 3 promile! W Szczecinku stanął kolejny paczkomat. Tym razem przy ul. Polnej Polecamy

Służba funkcjonariuszy SW poza obrębem zakładu karnego

22.01.2018 08:24
A A A
Zdjęcie do artykułu Służba funkcjonariuszy SW poza obrębem zakładu karnego
fot. kpt. Andrzej Żabski

Zewnętrzna kontrola zatrudnienia to jedna z okazji, gdy mieszkańcy Szczecinka mogą zobaczyć funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Szczecinku realizujących obowiązki służbowe poza murami więzienia.

Służba Więzienna jest umundurowaną formacją podległą Ministrowi Sprawiedliwości. W szeregach SW służy około 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Pomimo tego, że jest to jedna z największych formacji mundurowych w Polsce, wiele osób posiada znikomą wiedzę na temat jej funkcjonowania. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość funkcjonariuszy pełni służbę za murami zakładów karnych, które z definicji są obiektami niedostępnymi dla osób postronnych. Na co dzień mało który obywatel ma okazję zobaczyć codzienną pracę funkcjonariusza Służby Więziennej. Funkcjonariuszy SW poza obrębem zakładów karnych można czasem zobaczyć w trakcie konwojowania przestępców pomiędzy różnymi jednostkami penitencjarnymi lub do placówek publicznej służby zdrowia. Pojawiają się również na uroczystościach państwowych, aby podkreślić wkład formacji w tworzenie bezpiecznego państwa prawa.

Ponadto na co dzień funkcjonariusze nadzorują również skazanych, którzy pracują poza obrębem zakładu karnego na rzecz lokalnej społeczności. Na terenie Szczecinka każdego dnia pracuje kilku osadzonych, którzy wykonują prace porządkowe w różnych placówkach zarządzanych przez samorząd miejski lub powiatowy. Ta niewielka liczba skazanych wynika z faktu, że Zakład Karny w Szczecinku nie jest jednostką penitencjarną typu półotwartego i zdecydowana większość skazanych wymaga ścisłej izolacji przed społeczeństwem. Osadzeni pracujący na zewnątrz w tzw. systemie bez konwojenta są kontrolowani przez funkcjonariuszy SW w sposób wyrywkowy. Niezapowiedziane „wizyty” funkcjonariuszy pozwalają utrzymać właściwą dyscyplinę wśród skazanych pracujących kilka godzin dziennie bez stałego nadzoru. Widok umundurowanych funkcjonariuszy Służby Więziennej na ulicach Szczecinka nie powinien więc dziwić, a jedynie przypomnieć, że każdego dnia tysiące ludzi w całej Polsce wykonuje żmudną i wymagającą pracę, tak aby reszta społeczeństwa mogła cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem.

Inf. / fot. kpt. Andrzej Żabski

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 

UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności