logo iszczecinek.pl

Polecamy Starosta dostanie pałac, ale nie ma się z czego cieszyć [WIDEODRON] Tajemniczy zbiornik i ciche tankowanie na bazie PKS W poniedziałek strajk ostrzegawczy kierowców PKS Polecamy

Skazani rozmawiali przez Skype ze środowiskiem Anonimowych Alkoholików

11.02.2019 20:19
A A A
Zdjęcie do artykułu Skazani rozmawiali przez Skype ze środowiskiem Anonimowych Alkoholików
fot. kpt. Andrzej Żabski

Z wykorzystaniem komunikatora Skype w OZ Szczecinek udało się zorganizować miting ze środowiskiem Anonimowych Alkoholików z Warszawy.

Ruch Anonimowych Alkoholików jest nieformalną organizacją zrzeszającą tysiące ludzi w Polsce, a miliony – na całym świecie. Trudno przecenić rolę tej formy oddziaływań na skazanych, tym bardziej, że alkoholizm i narkomania są najczęstszym czynnikiem kryminogennym u recydywistów. Szczecinecka jednostka penitencjarna co najmniej od kilkunastu lat ściśle współpracuje z osobami angażującymi się w ruch trzeźwościowy.

-Na co dzień pozostajemy w regularnym kontakcie z osobami działającymi w szczecineckiej społeczności AA. Kilka razy w roku odwiedzają nas również Anonimowi Alkoholicy z różnych miast i miasteczek z całej Polski. Wiąże się to z reguły z organizacją tzw. mitingu spikerskiego. Spiker to w tradycji AA osoba, która dzieli się z innymi alkoholikami swoim świadectwem trzeźwości opowiadając swoją historię swojego nałogu i późniejszego dojrzewania do trzeźwości.

- kpt. Andrzej Żabski

Na mitingi spikerskie przyjeżdżają również przedstawiciele AA z Warszawy, którzy w ramach swoich wizyt po różnych zakładach karnych dopingują osadzonych do podjęcia wysiłku w celu odstawienia alkoholu. Z uwagi na dużą odległość pomiędzy Szczecinkiem a Warszawą wizyty takie odbywają się rzadko. 

-Doceniając znaczenie tego rodzaju kontaktów, o czym świadczą również sygnały oddolne ze strony części skazanych, którzy uczestniczą w tej formie resocjalizacji, podjęliśmy działania zmierzające do zintensyfikowania kontaktów ze środowiskami AA z innych rejonów Polski. Aby umożliwić skazanym częstsze kontakty z ciekawymi i wartościowymi ludźmi, którzy rzucili picie, postanowiliśmy wykorzystać nowoczesne technologie komputerowe. Przy pomocy komunikatora Skype udało nam się przeprowadzić videokonferencję z jedną z grup AA z Warszawy. Taka forma „wirtualnego” mitingu okazała się bardzo ciekawym doświadczeniem, które na pewno będzie kontynuowane.

- kpt. Andrzej Żabski

Po krótkiej próbie technicznej okazało się, że uczestnicy mitingu bardzo szybko nawiązali między sobą obustronną interakcję. Miting przerodził się w ożywioną dyskusję, w trakcie której skazani zadawali spikerom z Warszawy wiele pytań. Zorganizowanie wirtualnego spotkania pokazało również siłę ruchu AA, który działa w całej Polsce i jest w stanie pomagać alkoholikom przezwyciężając nawet bariery wynikające z fizycznej odległości. Miting z wykorzystaniem komunikatora Skype był pierwszym tego rodzaju doświadczeniem w historii naszej jednostki penitencjarnej. Póki co taka forma kontaktu zakładów karnych z organizacjami społecznymi jest jeszcze dosyć rzadka.

-Wszystkie osoby, zwłaszcza z ruchu AA, które chciałby nawiązać z nami współpracę w zakresie przygotowania skazanych do readaptacji społecznej – serdecznie zapraszamy.

- kpt. Andrzej Żabski

Tekst i zdjęcia: kpt. Andrzej Żabski

 

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności