logo iszczecinek.pl

Polecamy Piknik rodzinny w Barwicach 2 pomysły na opłacenie wyjazdu Balony ponownie opanują niebo nad Szczecinkiem. Wygraj lot balonem! Polecamy

Schron na trasie obwodnicy Szczecinka do wyburzenia. Łatwo nie będzie

09.09.2017 09:59
A A A
Zdjęcie do artykułu Schron na trasie obwodnicy Szczecinka do wyburzenia. Łatwo nie będzie
fot. Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza

Na nic zdały się działania szczecineckich pasjonatów historii w kierunku uratowania unikatowego schronu. Obiekt, który został odkryty przy budowie obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi S11 wkrótce ma zostać zburzony.

Pierwsze próby jego zburzenia podjęto już pod koniec tygodnia. Wtedy do akcji wkroczył młot zainstalowany na koparko-ładowarce. Szybko się jednak okazało, że betonowa konstrukcja tak łatwo się nie podda.

-Próba rozkruszenia obiektu wykazała, że obiekt tak łatwo się nie podda. Maszynie udało się rozbić tylko wierzchnią warstwę. Ale jak doszła do stalowych prętów to był koniec – napisali na swoich stronach działacze Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza, którzy dodali, że zanim zabrano się do rozbiórki, obiekt został dokładnie zbadany i zinwentaryzowany.

Po częściowym odkopaniu obiektu dokonano pomiarów zewnętrznych. Określono przeznaczenie oraz kształt obiektu, zasady jego funkcjonowania i klasę odporności.

Przypomnijmy, że odkryty pełnił funkcję ujęcia wody dla położonego w pobliżu B-Werka (Panzerwerka 991). Jest to jedyny taki schron w Polsce. Inne panzerwerki miały wewnętrzną studnię. Jedynie Panzerwerk 991 w Szczecinku nie posiadał jej i wybudowano odrębny, mały schron, który miał studnię głębinową zaopatrującą duży obiekt w wodę.

Obecnie drogowcy zastanawiają się jak wyburzyć obiekt. Jeśli nie uda się go rozkruszyć przy użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego, być może potrzebna będzie pomoc saperów. 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności