logo iszczecinek.pl

Polecamy Globalnie, lokalnie, solidarnie zaprotestowali przeciwko przemocy wobec kobiet Kierował ciężarówką mając ponad 3 promile! W Szczecinku stanął kolejny paczkomat. Tym razem przy ul. Polnej Polecamy

Sale „Europejskiego kierowcy” otwarte

12.10.2018 10:18
A A A
Zdjęcie do artykułu Sale „Europejskiego kierowcy” otwarte
fot. Piotr Rozmus

Mimo, że pracownie sygnowane nazwą projektu „Europejski kierowca”, funkcjonują już od pewnego czasu, uroczystego ich otwarcia dokonano w środę, 10 października.  W wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele firm z którymi współpracuje szczecinecki ZST: Silva, Kronospan oraz Grupy Cargo.  Należy przypomnieć, że wspomniane zaplecze dydaktyczne powstało na potrzeby nowego kierunku kształcenia - kierowca mechanik. Absolwent szkoły otrzyma prawo jazdy kategorii B, C+E oraz  kwalifikację wstępną (pełną).  Przedsięwzięcie pochłonęło  2 mln 247 tys. złotych. Samorząd powiatowy otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 mln 910 tys. zł.  z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 - 2020. Z własnych środków musiał wyasygnować zaledwie 337 tysięcy zł. Dzięki temu możliwe było m.in. wybudowanie wspomnianych pracowni (środków transportu drogowego i przewozu ładunków), a także zakup  samochodu ciężarowego, dostawczego, osobowego elektrycznego i wreszcie symulatora jazdy samochodem ciężarowym, dzięki któremu uczniowie już w szkole nabywać będą doświadczenie w technice jazdy pojazdem ciężarowym. Co ciekawe z tego ostatniego korzystać będą mogli nie tylko sami uczniowie, ale również zawodowi kierowcy, chcący doskonalić swoje umiejętności w zaprojektowanych specjalnie dla ich potrzeb warunkach panujących na wirtualnej drodze.

Jeszcze przed uroczystym przecięciem wstęgi, dyrektor szkoły Anna Wisłocka - Bogdanowicz  podkreśliła, że wszystkie wielkie rzeczy dziejące się w szkole nie byłyby możliwe, gdyby nie niesamowite pomysły starosty Krzysztofa Lisa, za którymi – jak dodała z uśmiechem – czasami trudno nadążyć.

Jest wiele firm, które potrzebują osób z takim przygotowaniem zawodowym. Polska jest dzisiaj na tym rynku transportowym no. 1 jeśli chodzi o transport w Europie – mówił z kolei  sam starosta. -  To, co dzisiaj dla państwa i młodzieży przygotowaliśmy, jest kapitalną odpowiedzią na to, że kształcenie zawodowe wraca do ogromnego zainteresowania (…)

W dalszej części wypowiedzi starosta m.in. podziękował swoim współpracownikom zaangażowanym w realizację projektu: Joannie Grosickiej z Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Współpracy i Rozwoju, Urszuli Paciorek – dyrektor Wydziału Inwestycji oraz Piotrowi Kochańskiemu – kierownikowi warsztatów szkolnych.

Na uwagę zasługuje informacja, którą przedstawiła dyrektor Wisłocka – Bogdanowicz. Otóż zainteresowanie nowym kierunkiem było tak duże, że szkoła musiała ograniczyć nabór do klasy.

Na zakończenie uroczystości, 29 nowych uczniów odebrało  z rąk starosty Krzysztofa Lisa, Jacka Domarackiego – członka  zarządu spółki Silva oraz Jakuba Piniarskiego – managera HR firmy Kronospan, laptopy marki Lenovo ufundowane przez firmę Silva.

Piotr Rozmus / Strostwo Powiatowe

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności