logo iszczecinek.pl

Polecamy Ile zarabiają nauczyciele w Szczecinku? BORNE SULINOWO. Pożar w ośrodku wypoczynkowym Kontrola nad kominami! Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Ruszyła budowa radaru w Skotnikach

26.10.2017 10:06
A A A
Zdjęcie do artykułu Ruszyła budowa radaru w Skotnikach
fot. iszczecinek.pl

Równo dwa miesiące temu Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała umowę z Konsorcjum B&W na wybudowanie czterech nowych Ośrodków Radiolokacyjnych wyposażonych w radary wtórne typu MSSR Mode S. Jeden z takich radarów stanie między innymi w podszczecineckich Skotnikach. Prace przy budowie właśnie się rozpoczęły.

Radar stanie na górce przy Skotnikach tuż przy drodze krajowej nr 11. Dziś (26.10) w miejscu gdzie stanie radar pojawiła się pierwsza koparko-ładowarka, która rozpoczęła korytowanie terenu. Wkrótce wylane zostaną tu solidne fundamenty, na których spocznie sporych rozmiarów wieża z radarem.

Zgodnie z planami PAŻP budowa zakończy się pod koniec przyszłego roku. Wtedy też radar zostanie oddany do użytku.  

Przypomnijmy, że z inwestycji Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nie są zadowoleni mieszkańcy Skotnik, którzy protestowali przeciwko budowie. Mieszkańcy uważają, że radar będzie miał niekorzystny wpływ na ich zdrowie. Przedstawiciele PAŻP wielokrotnie zapewniali, że radar jest całkowicie bezpieczny.

O radarze MSSR Mode S

Radar Wtórny MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar) jest obecnie standardem w cywilnej kontroli ruchu lotniczego. Działa we współpracy z transponderami umieszczonymi na pokładach samolotów. Radar wysyła impulsy z zapytaniem, na które "odpowiada" transponder wysyłając kod identyfikujący samolot, wysokość statku powietrznego, jego prędkość oraz wiele innych informacji dla celów wykonywania kontroli ruchu lotniczego.

Dane z radarów przekazywane są do systemu operacyjnego Pegasus_21, tworzącego zobrazowanie sytuacji ruchowej w polskiej przestrzeni powietrznej, na którym pracują kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności