logo iszczecinek.pl

Polecamy Tajemniczy zbiornik i ciche tankowanie na bazie PKS W poniedziałek strajk ostrzegawczy kierowców PKS Główna wygrana w Mini Lotto padła w Szczecinku Kolejny pijany kierowca ciężarówki na ulicach Szczecinka. Miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów Polecamy

Rodzina trzy razy podtruła się czadem. Boją się wracać do własnego mieszkania

06.02.2018 08:59
A A A
Zdjęcie do artykułu Rodzina trzy razy podtruła się czadem. Boją się wracać do własnego mieszkania
fot. iszczecinek.pl

30 stycznie przy ul. Pileckiego doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Matka z dwoma córkami zatruła się tlenkiem węgla. Cała trójka trafiła do szpitala na obserwację. Na szczęście tym razem nie doszło do tragedii, ale jak mówi właścicielka mieszkania Pani Monika Jakimiec to kwestia czasu bo już trzy razy ratownicy wynosili nas z tego mieszkania.

Pani Monika ze łzami w oczach opowiada jak we wcześniejszych przypadkach mało brakowało.

- Dwa razy ja byłam wynoszona nieprzytomna z mieszkania, raz moja córka. Moje córki idą się kąpać,  co chwilę wołają mnie i pytają czy czujnik nie pika i czy na pewno działa. Po pierwszym razie córki cały czas się pytają czy nic nam nie będzie. Zapewniam je, że nic nie będzie, a ostatnio znowu omal nie doszło do tragedii. Nie śpię nocami tylko chodzę od jednej córki do drugiej i sprawdzam czy oddychają. Śpimy przy otwartych oknach nawet jak jest mróz.

Pani Monika obwinia zarządcę budynku o zaniedbania.

Wcześniej zwalali winę na to, że miałam piece kaflowe. W grudniu stare piece wymieniono na ogrzewanie z MEC-u, to teraz obrali sobie za punkt problemu piecyk gazowy. Po ostatnim zatruciu tlenkiem węgla ZGM stwierdził, że jest u mnie ulot gazu, i że to było powodem zatrucia czadem. Po tym zamknięty został główny zawór gazu w klatce. Moim zdaniem to są działania, które mają odwrócić uwagę od niesprawnych przewodów kominowych.

O wyjaśnienia poprosiliśmy Tomasza Wełka, prezesa ZGM TBS, który zaznaczył, że sprawa jest wielowątkowa.

- Problem w tym budynku dotyczy stanu technicznego przewodów kominowych, instalacji gazowej, dachu i główek kominowych. Niestety, bardzo trudno zarządza nam się tą wspólnotą, bo jej właściciele negują konieczność dokonywania napraw. W sprawę włączył się również nadzór budowlany, wydając decyzję nakazującą wykonanie kompleksowego remontu dachu i kominów w terminie do końca czerwca br.

Jeśli chodzi o ostatnie wydarzenia to nie mieliśmy innego wyjścia. W protokole straży pożarnej jaki wystawiony został po ostatniej interwencji, było zalecenie, że należy sprawdzić piony kominowe, instalację i urządzenia gazowe. Zleciliśmy kominiarzowi sprawdzenie pionów kominowych. Podjęta została decyzja o podniesieniu komina spalinowego mieszkania sąsiedniego, tak, aby gazy nie cofały się do przewodu wentylacyjnego. Sprawdzona została także instalacja gazowa w mieszkaniu, w którym doszło ostatnio do zatrucia czadem - stwierdziliśmy nieszczelność instalacji. Ulot gazu był w trzech miejscach. Z uwagi na to, że jest to mieszkanie własnościowe, prosiliśmy właścicielkę, aby te nieszczelności usunęła. Zaproponowaliśmy nawet, że wymienimy starą instalacje gazową na koszt wspólnoty mieszkaniowej. Ostatecznie mieszkanka się na to nie zgodziła. Tego samego dnia zakład gazowniczy odciął gaz w całym pionie z uwagi na zagrożenie. Można było to zrobić tylko w jednym mieszkaniu, ale jego właścicielka nie wyraziła na to zgody. Łącznie gaz odcięto w ośmiu mieszkaniach. W związku z sytuacją wyższej konieczności, podjęliśmy decyzję o pilnym wykonaniu niezależnego pionu gazowego wraz z wyniesieniem indywidualnych gazomierzy na klatkę schodową, żeby jak najszybciej przywrócić dostawę gazu do odłączonych lokali i uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.

Prezes ZGM-TBS wyjaśnił również, że we wspomnianym mieszkaniu jest problem z właściwą cyrkulacją powietrza, przy zaszczelnionej stolarce okiennej. W oknach brak jest nawietrzaków i jest nieodpowiednia kratka wentylacyjna. Zostało to zaznaczone do wykonania w protokole po grudniowej kontroli kominiarza. Niestety właścicielka nie zastosowała się do tych poleceń.

Pani Monika pomocy szukała już w różnych miejscach. W piątek zlożyła zawiadomienia do prokuratury. 

Gaz w mieszkaniach ma zostać podłączony jeszcze w tym tygodniu.

 

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności