logo iszczecinek.pl

Polecamy Dworzec zmieni swoją funkcję. Tanio nie będzie Wypadek na rondzie. Rowerzysta zabrany do szpitala Złodzieje czekolady wpadli w ręce policjanta po służbie Globalnie, lokalnie, solidarnie zaprotestowali przeciwko przemocy wobec kobiet Polecamy

Przeprosiny i 5000zł na hospicjum za wykorzystanie zdjęcia dziecka radnego

17.06.2018 12:08
A A A
Zdjęcie do artykułu Przeprosiny i 5000zł na hospicjum za wykorzystanie zdjęcia dziecka radnego
fot. facebook

Publicznych przeprosin i wpłaty 5000zł na szczecineckie hospicjum domaga się od jednej ze szczecineckich redakcji, radny Rady Powiatu Jakub Hardie-Douglas wraz ze swoją małżonką, za wykorzystanie zdjęć ich synka. Zdjęcia zostały wykorzystane bezprawnie, bez zgody i wiedzy rodziców i pochodziły z prywatnych profili społecznościowych jego rodziny –zaznacza radny.

-Redakcja „Tematu Szczecineckiego”, znana ze swojej tendencyjności, manipulowania faktami oraz rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, tym razem po raz kolejny złamała standardy dziennikarskiej przyzwoitości. Publikując zdjęcia naszego dziecka wkroczyła w prywatne życie naszej rodziny, nadając osobistym wydarzeniom charakter publiczny –poinformował Jakub Hardie-Douglas.

To bezprecedensowe działanie w bezsprzeczny sposób narusza dobra osobiste członków ich rodziny, jest pogwałceniem obowiązujących przepisów RODO, ale przede wszystkim jest działaniem wysoko nie etycznym, nakierowanym na osiągnięcie wymiernych korzyści dla wydawcy internetowego portalu –czytamy w oświadczeniu.  

-W związku z zaistniałą sytuacją zdecydowaliśmy się wystosować do Wydawcy portalu pismo, w którym domagamy się publicznych przeprosin na łamach portalu oraz wpłaty 5 tys. złotych na rzecz Szczecineckiego Hospicjum w ramach zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. – dodają rodzice, który zaznaczają jednocześnie, że w przypadku braku podjęcia przez wydawcę oczekiwanych działań sprawa zostanie skierowana na drogę sądową w celu wyegzekwowania wyżej opisanych zobowiązań.

Kancelaria adwokacka Wacławski & Tomaka-Wacławski zaznacza, że zgodnie z art. 23 kc, dobrem osobistym podlegającym prawnej ochronie jest m.in. wizerunek. Natomiast zgodnie z art. 24 kc, osoba której dobro osobiste zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać złożenia oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie, może żądać również zadośćuczynienia pieniężnego na wskazany cel społeczny. Ponieważ wizerunek chroniony jest prawnie, jego rozpowszechnianie wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej lub zgody przedstawiciela ustawowego takiej osoby. Wyjątkiem od tej zasady są jedynie przypadki fotografowania osoby powszechnie znanej, ale tylko jeżeli została uwidoczniona ona na zdjęciu w związku z pełnieniem przez nią np. funkcji publicznej.

Warto dodać, że zdjęcia objęte są także prawami autorskimi. Sam fakt opublikowania zdjęcia np. na portalu społecznościowym Facebook, nie uprawnia do przetwarzania tego zdjęcia i jego upubliczniania bez zgody autora zdjęcia.

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
 

Popularne tematy w dziale Aktualności