logo iszczecinek.pl

Polecamy Sprzęt AGD, mniejsze paczki i ... akordeon! Fordem uderzył w drzewo. Był kompletnie pijany Puchar Polski Karate Kyokushin Klub Pentathlon jak duża fala tsunami  ... Laboratorium PODIMED-u wśród najlepszych w kraju Polecamy

Problemy z wydawaniem dowodów rejestracyjnych i rejestracją pojazdów

14.11.2017 09:23
A A A
Zdjęcie do artykułu Problemy z wydawaniem dowodów rejestracyjnych i rejestracją pojazdów
fot. Piotr Rozmus

Nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców przysporzył sporo problemów

Od wczoraj (13.11) działa nowy system CEPiK 2.0, czyli system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Szybsze niż zakładano pierwotnie wprowadzenie rzeczonego systemu, jest wynikiem podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji do ustawy o ruchu drogowym, zakładającą wejście w życie nowych przepisów dotyczących CEPIK. Już wcześniej pracownicy urzędów ostrzegali, że wprowadzenie zapowiadanych zmian do systemu może nastręczyć nie lada problemów. Wczoraj wszystkie obawy się potwierdziły, a starostwa powiatowe w naszym kraju wciąż borykają się teleinformatycznymi kłopotami. Starostwo Powiatowe w Szczecinku nie stanowi w tym względzie wyjątku.

-Problemy z wydawaniem dowodów rejestracyjnych i rejestracją pojazdów zaczęły się z samego rana – przyznaje dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Szczecinku Beata Klimaszewska - Interesantów mogliśmy zacząć przyjmować dopiero po paru godzinach, ale i tak nie udało nam się zakończyć pomyślnie wszystkich czynności.

Jakie nowości niesie za sobą wprowadzenie zmodernizowanego systemu CEPiK? Przede wszystkim zmienią się zasady obowiązkowych, corocznych badań technicznych pojazdów oraz ewidencjonowania danych o pojazdach. Teraz planując przegląd auta, za usługę będziemy musieli zapłacić z góry, zanim jeszcze nasz samochód wjedzie na warsztat. Ma to ograniczyć  liczbę osób, które posiadając niesprawny pojazd, „próbują szczęścia” w kilku stacjach kontroli pojazdów. Wszelkie dane na temat negatywnych badań technicznych natychmiast znajdą się w systemie.


REKLAMA


W bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców znajdą się również inne przydatne informacje jak chociażby te dotyczące zabezpieczeń na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny czy o zabezpieczeniu majątkowym. Takie dane są szczególnie istotne dla potencjalnych nabywców pojazdów używanych.

W nowych regulacjach przewidziano również możliwość zatrzymywania przez Straż Graniczną dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta. W rezultacie Straż Graniczna będzie przekazywać do CEPiK informacje o zatrzymanych dowodach rejestracyjnych oraz pozwoleniach czasowych.

Jak długo mogą potrwać problemy? Trudno przewidzieć.

System jest na etapie rozruchu i wciąż trwa proces poprawiania błędów i niedoskonałości. Miejmy nadzieję, że zacznie funkcjonować poprawnie już niebawem – mówi dyrektor Beata Klimaszewska i dodaje – Bardzo proszę interesantów odwiedzających w tych daniach wydział komunikacji o wyrozumiałość. Powstałe problemy nie są zależne od nas i wszyscy musimy uzbroić się  w cierpliwość. 

Piotr Rozmus

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności