logo iszczecinek.pl

Polecamy Ile zarabiają nauczyciele w Szczecinku? BORNE SULINOWO. Pożar w ośrodku wypoczynkowym Kontrola nad kominami! Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Pomyłka antyterrorystów. Poturbowali niewinnych ludzi, padły też strzały

12.03.2018 16:33
A A A
Zdjęcie do artykułu Pomyłka antyterrorystów. Poturbowali niewinnych ludzi, padły też strzały
fot. iszczecinek.pl

Sceny jak filmu akcji rozegrały się w czwartek wieczorem w podszczecineckim Sitnie. Na teren jednej z posesji wkroczyła grupa kilkudziesięciu uzbrojonych po uszy komandosów w kominiarkach. Mieszkańcy zostali rzuceni na ziemię i skuci kajdankami. Starszą kobietę pchnięto i przyciśnięto do muru. Akcji przyglądały się maleńkie dzieci i ich matka. Mieszkańcy nie wiedzieli kto ich napadł. Dopiero po około dwóch godzinach dowiedzieli się, że to działania antyterrorystów.

Cała akcja została przeprowadzono brawurowo i trwała około dwóch godziny. Najpierw staranowano samochodem bramę, następnie padły strzały z broni głatkolufowej, najprawdopodobniej w kierunku psów biegających po posesji. Kiedy właściciel posesji wyszedł z domu został rzucony na ziemię i skuty kajdankami, podobnie jak jego syn. W ich głowy wycelowana była broń, a przy tym wykrzykiwano wulgarne słowa. W błocie i na mrozie leżeli ponad godzinę, później wprowadzono ich do domu.

Zamaskowani mężczyźni wtargnęli do mieszkania i na teren posesji. Przeprowadzili przeszukania. Nieoficjalnie wiadomo, że szukali broni i wielkich maszyn budowlanych. Oczywiście nic takiego nie znaleźli i wszystko wskazuje na to, że cała akcja była jedną wielką pomyłką poznańskich antyterrorystów. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oficjalnie do tego się nie przyznaje i nie udziela odpowiedzi na nasze pytania, które dotyczyły między innymi tego jak zakończyła się akcja, czy coś podejrzanego znaleziono i czy postawiono komuś zarzuty. Odpowiedź rzecznika była wyjątkowo skromna.

-Informuję, że przeszukanie było przeprowadzane przez funkcjonariuszy KWP w Poznaniu. Sprawa ma związek z prowadzonym śledztwem.  Policjanci otrzymali w procesowej - oficjalnej formie informacje, że na terenie wskazanej posesji w miejscowości Sitno miały przebywać osoby podejrzane o poważne przestępstwa kryminalne. Analiza sytuacyjna uzasadniała zatrzymanie osób i przeszukanie posesji przez Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji.

Według wstępnych opinii w związku z zaistniałą sytuacją przeprowadzenie akcji policyjnej było konieczne. Odbyło się to także zgodnie z obowiązującymi procedurami.

- informuje mł. insp. Andrzej Borowiak

Od mecenasa Mirosław Wacławskiego, który reprezentuje poszkodowanych, wiemy, że podczas akcji nic podejrzanego nie znaleziono. Mieszkańców po dwóch godzinach traktowania jak najgorszych przestępców rozkuto.

-Wszystko wskazuje na to, że była to jedna wielka pomyłka. –mówi mecenas Wacławski. -W związku z tym zostało złożone do naszej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231. KK, który mówi o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Odpowiednie pisma skierowane zostały także do innych instytucji odpowiedzialnych za tę akcję.

Według mecenasa, to co wydarzyło się w czwartkowy wieczór w Sitnie, było jedną wielką amatorszczyzną. Funkcjonariusze nie mieli rozeznania, nie do końca wiedzieli do kogo przyszli, o czym mogą świadczyć chociażby pomyłki w nazwisku i adresie przy sporządzaniu protokołu.

-Jak oni mają takie rozeznanie i taki sposób działania to, to są amatorzy, a nie grupa antyterrorystyczna –podsumowuje mecenas Wacławski, który zaznacza, że teraz za to wszystko jego klienci będą żądali wysokich odszkodowań i zadośćuczynienia.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się także, że antyterroryści z Poznania działali w czwartek bez polecenia prokuratury. Dopiero dzisiaj wpłynął wniosek o zatwierdzenie przeszukania.

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności