logo iszczecinek.pl

Polecamy W poniedziałek strajk ostrzegawczy kierowców PKS Główna wygrana w Mini Lotto padła w Szczecinku Kolejny pijany kierowca ciężarówki na ulicach Szczecinka. Miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów Polecamy

Pomnik Kaulfussa doczekał się renowacji. W środku była niespodzianka

03.01.2019 13:12
A A A
Zdjęcie do artykułu Pomnik Kaulfussa doczekał się renowacji. W środku była niespodzianka
fot. Muzeum Regionalne w Szczecinku

Pod koniec grudnia 2018 r. rozpoczęły się prace związane z renowacją pomnika nagrobnego Johanna Samuela Kaulfussa. Obiekt został zdemontowany i trafił do pracowni konserwatorskiej. Podczas demontażu natrafiono na ślad poprzedniej konserwacji. W butelce jaka znajdowała się wewnątrz, umieszczono kartkę z informacją o pracach przeprowadzonych w 1982 r.

W tamtym okresie dyrektorem I LO był Kazimierz Lenckowski a dyrektorem szczecineckiego Muzeum Jerzy Dudź. Trzydzieści siedem lat temu pomnik konserwowali pracownicy Muzeum w Koszalinie. Jak widać na fotografiach ten malowniczy znak czasów, ponownie musi podlegać zabiegom konserwatorskim.

Największym wyzwaniem jest renowacja części metalowej, tu procesy korozji najbardziej dają się we znaki. Obecnie trwają już prace których podjęła się pracownia z wieloletnim doświadczeniem w konserwacji metalu. Po renowacji obiekt powróci na swoje miejsce przy gmachu szczecineckiego liceum.

Od połowy minionego roku pomnik jest własnością Muzeum Regionalnego. Prace zostaną sfinansowane z kilku źródeł. Sporą kwotę przeznaczyło stowarzyszenie uczniów Gimnazjum im. Księżnej Jadwigi oraz stowarzyszenie Neustettiner Kreisverband, (pieniądze pochodzące od byłych mieszkańców Szczecinka przekazało Starostwo Powiatowe). Reszta kwoty to środki własne Muzeum. Muzeum Regionalne liczy też na wsparcie tego ważnego zadania ze strony sponsorów. Zgodnie z umową zakończenie prac przewidziano na koniec kwietnia 2019 roku.

Link do zdjęć

info. /fot. Muzeum Regionalne w Szczecinku

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności