logo iszczecinek.pl

Polecamy Koniec zimy na budowie obwodnicy Szczecinka [WIDEODRON] Przejdą nocą 49 kilometrów. Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową Trwa pozimowe łatanie dziur w jezdniach Porozumienie Samorządowe organizuje kolejny turniej charytatywny [WIDEO] Polecamy

Pogoda w Szczecinku. Jaka jest i jaki ma na nas wpływ?

10.08.2018 08:37
A A A
Zdjęcie do artykułu Pogoda w Szczecinku. Jaka jest i jaki ma na nas wpływ?
fot. Alicja Horodek-Rychlicka

Pogoda jest ulubionym tematem rozmów osób, które chcą zachować wobec siebie dystans. Wiadomo, że interesuje każdego i każdy ma na jej temat coś ważnego do powiedzenia. Istnieje powiedzenie, że jeśli nie wiadomo o czym mówić, to zawsze można porozmawiać o pogodzie. W tym powiedzeniu jest wyraźne zawarta sugestia, jakoby pogoda była czymś mało ważnym, co nie ma znaczenia dla człowieka. Mylił się ten, kto wydał taką opinię. Z badań naukowych wynika, że pogoda ma wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka.

To dziwne, że pokładamy duże nadzieje w działanie mikroklimatu w znanym uzdrowisku, wierzymy w dobroczynne działanie słońca na depresję, co zresztą potwierdzają wyniki badań naukowych, a tak mało jesteśmy skłonni zwracać uwagę na zdrowotne aspekty pogody. Jeśli już dostrzegamy wpływ pogody na nasz organizm, to wyłącznie w sytuacji, gdy następuje jej niekorzystna zmiana. 

Skoro tak dużo Polaków odczuwa wpływ pogody na swoje samopoczucie i stan zdrowia to powstaje pytanie, jaką pogodę mamy w Szczecinku? Czy ma ona pozytywny czy negatywny wpływ na samopoczucie mieszkańców miasta i regionu?

Szczecinek położony jest w strefie klimatu umiarkowanego, w basenie pomorskim, w którym widoczne są wpływy klimatyczne Bałtyku w stopniu średnim. Morze ma ogólnie korzystny wpływ na klimat, ponieważ latem działa jak lodówka - zbiornik chłodu, oziębiając upalne powietrze. Natomiast zimą Bałtyk ogrzewa mroźne powietrze oddając ciepło zgromadzone latem. Dlatego Szczecinek charakteryzuje się bardziej dogodnymi warunkami pogody w zakresie temperatury powietrza niż inne miasta Polski wschodniej lub centralnej.

Z danych meteorologicznych wynika, że przeciętna temperatura roczna w Szczecinku wynosi około 7-8 °C, przy czym latem jest to około 16-17°C, a zimą -1, -2°C. Podobne warunki klimatyczne pod względem temperatury ma większość miast Pomorza w jego środkowym pasie  np. Chojnice. Nieco cieplej zimą jest w miejscowościach położnych tuż nad morzem lub w jego pobliżu. Jednak w Szczecinku znacznie mniej jest dni bardzo upalnych, jakie często nawiedzają miasta Polski środkowej i południowej.

Pod względem ilości opadów Szczecinek charakteryzuje się relatywnie dużą ich wartością – na poziomie około 650 mm w ciągu roku, co wynika także z ilości wilgoci, jakie niosą ze sobą wiatry znad Bałtyku oraz obecności dużej ilości jezior. W Polsce centralnej np. w Poznaniu opady roczne są o około 100 mm (o 15%) mniejsze. Duża różnica w opadach pomiędzy Szczecinkiem, a miastami położnymi w centralnej Polsce widoczna jest zwłaszcza zimą.

Szczecinek należy również do miast Polski o dużym nasłonecznieniu. Liczba dni słonecznych w Szczecinku w roku to około 1620 godzin, więcej niż np. w Ustce czy Łebie. Jednak różnice te na korzyść Szczecinka wynikają niestety nie z liczby dni słonecznych latem, lecz w pozostałych porach roku.

Trzeba także dodać, że mikroklimat Szczecinka podlega wpływom pobliskich jezior. Szczecinek położny jest nad dwoma dość dużymi jeziorami – Trzesiecko i Wilczkowo. Ponadto na obszar miasta oddziałuje także pobliskie jezioro Wielimie. Duża ilość jezior ma zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ na mikroklimat miasta. Jeziora to zbiorniki wodne, które podobnie jak morze, choć oczywiście w znacznie mniejszym stopniu, stabilizują temperaturę powietrza – schładzają powietrze w mieście latem i ogrzewają mroźną zimą. Ponadto jeziora zwiększają wilgotność powietrza, co jest pozytywnie odczuwane przy silnych upałach oraz ma niekorzystny wpływ na mieszkańców miasta w okresie jesieni i zimy. Dość często nad jeziorami w Szczecinku oraz w miejscach bagiennych tworzą się mgły. Duża wilgotność powietrza powoduje zwiększone odczuwanie zimna i może mieć niekorzystny wpływ na osoby chorujące na płuca, astmę, alergie oraz choroby stawów. Niekorzystny wpływ wilgoci jezior powiększa się w związku z relatywnie małą ilością dni wietrznych w mieście i jest zauważalny głównie w dzielnicach położnych w pobliżu jeziora.

Podsumowując pogoda w Szczecinku jest ogólnie bardziej korzystna niż w innych miastach Polski centralnej, gdyż zimy są mniej mroźne, a lata mniej upalne.

Latem klimat łagodzą także pobliskie jeziora, ale wpływ wilgoci jezior może być niekorzystny w okresach jesienno-zimowych dla osób chorujących na choroby układu oddechowego lub choroby stawów.

Dla tych, którzy twierdzą, że klimat w Szczecinku bardzo źle oddziałuje na ich stan zdrowia i są typowymi meteopatami można podać kilka rad. Z badań wynika, ze skutecznymi metodami zmniejszenia wpływu pogody na samopoczucie są: aktywność fizyczna, zmiana sposobu odżywiania się, zmiana trybu życia na bardziej oszczędny, a zwłaszcza wysypianie się. Aktywność fizyczna nawet niezbyt intensywna, ale systematyczna znacząco zwiększa odporność organizmu i usprawnia jego poszczególne narządy. Uwalnia również endorfiny – hormony szczęścia. Ćwiczenia ruchowe są najkorzystniejsze i dają najlepsze efekty, gdy są stosowane racjonalnie, zgodnie z potrzebami oraz możliwościami jednostki. Ważne jest również, aby dobierać ćwiczenia do wieku, stanu zdrowia i aktualnej wydolności każdego organizmu. Zatem ruszajmy się a mniej będziemy narzekać na pogodę.

Druga wskazówka to zmiana sposobu odżywiania się. Ważne jest dostarczanie organizmowi pokarmów lekkostrawnych z dużą ilością witamin i warzyw. Szczególnie ważne jest dostarczenie witaminy B i magnezu. Magnez jest regulatorem stężenia glukozy we krwi i ma wpływ na poziom ciśnienia krwi. Skutkiem niedoboru magnezu w organizmie są różne zaburzenia w obrębie układu mięśniowego i nerwowego, w tym bolesne skurcze mięśni. Zbyt mała ilość magnezu w organizmie skutkuje także zaburzeniami sercowo-naczyniowymi. Najwięcej magnezu występuje w przetworach zbożowych, nasionach roślin strączkowych oraz w wyrobach zawierających kakao (czekolada), rybach i niektórych warzywach.

Alicja Horodek-Rychlicka

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności