logo iszczecinek.pl

Polecamy Jedno dziecko, jedno drzewo. Ruszył nowy projekt leśników [WIDEO] Burmistrz popiera nauczycieli. Miasto zapłaci za dni strajkowe Są dodatkowe środki dla osób niepełnosprawnych Polecamy

Początek przyduchy na Trzesiecku. Rybom brakuje tlenu

07.08.2018 23:03
A A A
Zdjęcie do artykułu Początek przyduchy na Trzesiecku. Rybom brakuje tlenu
fot. iszczecinek.pl / foto i wideo z lotu ptaka - tel. 781 391 604

Komunikat ws. śniętych ryb

W związku z informacjami o pojawiających się na jeziorze Trzesiecko śniętych węgorzach (zobacz art. Martwe ryby nad brzegiem Trzesiecka i Wielimia) wspólnie z przedstawicielem użytkownika rybackiego tego akwenu, ichtiologiem Sławomirem Połomskim z Okręgu PZW w  Koszalinie, dokonano w dniu 7 lipca 2018 roku wizji lokalnej, połączonej z pomiarami zawartości tlenu w wodzie oraz jej temperatury. Wyniki badań nie napawają optymizmem.

Na skutek długotrwałych upałów temperatura wody w najgłębszych miejscach  jeziora (10-11 metrów) przekroczyła 17°C. Przy powierzchni  to jest już 25°C! Tak wysokie temperatury powodują gwałtowne zmniejszenie zawartości  tlenu w wodzie, co w  przypadku jeziora Trzesiecko objawia się tym, iż poniżej 6 metrów głębokości występuje strefa beztlenowa.

Wnioski z badania są takie, że na szczecineckim akwenie mamy pierwsze objawy letniej przyduchy, która powoduje miejscowe śnięcia ryb.  Z problemem tym mierzą się już użytkownicy rybaccy w innych regionach Polski a także Czech, Słowacji i Niemiec, choć tam przybiera to znacznie większe rozmiary. Należy mieć nadzieję, że wkrótce nastąpi ochłodzenie, powieją silne wiatry i problem nie będzie się nasilał.

Informacją istotną dla wędkarzy jest to, że aby w tak specyficznej sytuacji skutecznie wędkować, ryb należy  szukać znacznie płycej niż zazwyczaj. Żaden gatunek, nawet tak powszechnie uważany za rybę dużej głębokości jak leszcz, nie będzie bytował tam gdzie nie ma tlenu, tak więc ryb powinno się szukać maksymalnie do 6 metrów.

Mariusz Getka, 

Pełnomocnik Burmistrza Szczecinka ds. wędkarstwa i rybactwa

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności