logo iszczecinek.pl

Polecamy Ile zarabiają nauczyciele w Szczecinku? BORNE SULINOWO. Pożar w ośrodku wypoczynkowym Kontrola nad kominami! Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Plaga pożarów lasów w regionie. Większość to podpalenia [WIDEO]

11.04.2018 22:07
A A A
Zdjęcie do artykułu Plaga pożarów lasów w regionie. Większość to podpalenia [WIDEO]
fot. OSP Grzmiąca

W tym roku mamy do czynienia z plagą pożarów. W związku z tym w środę w Nadleśnictwie Czarnobór leśnicy zorganizowali konferencję prasową, podczas której omówione zostały problemy związane z zagrożeniem pożarowym w lasach oraz zaprezentowano nowy sprzęt ppoż. Leśnicy przedstawili także strategię walki z zagrożeniem pożarowym i zaapelowali o rozwagę.

Nadleśnictwo Czarnobór:

Regularnie co roku, wczesną wiosną zauważane jest zjawisko wypalania traw na łąkach, nieużytkach, poboczach kolejowych i innych terenach zielonych.

Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska i wbrew pozorom nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie przynosi jedynie szkody zarówno dla przyrody jak i samego człowieka. Wśród społeczności wciąż panuje przekonanie, że wypalanie poprawia jakość gleb. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. W czasie pożaru zniszczeniu ulega wierzchnia warstwa gleb, co powoduje szybszą erozję i wyjałowienie. W płomieniach giną mikroorganizmy biorące udział w prawidłowym rozwoju roślin oraz wiele pożytecznych zwierząt, jak np. żaby, jaszczurki, krety i jeże.

Pożar traw może się bardzo szybko rozprzestrzenić na budynki mieszkalne i gospodarcze, a także na znajdujące się w pobliżu lasy.

Zgodnie z art. 124 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r., ,,Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów." Natomiast w myśl art. 131 pkt 12 w/w ustawy „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny".

Natomiast zgodnie z Art. 163. § 1 Kodeksu karnego „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać:

pkt. 1. pożaru, (…)

pkt. 3. eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii, rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10."

Nadleśnictwo Czarnobór / iszczecinek.pl

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności