logo iszczecinek.pl

Polecamy Zderzenie dwóch samochodów przed kinem [WIDEO] Atak zimy w powiecie szczecineckim Nowy żłobek na 40 miejsc Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Płać i płacz. Horrendalne czynsze

26.04.2018 12:31
A A A
Zdjęcie do artykułu Płać i płacz. Horrendalne czynsze
fot. K. Berezowski

Centrum naszego miasta obfituje w piękne przedwojenne kamienice. Wiele z nich już zostało starannie odnowionych, inne dopiero to czeka. Mieszkańcy cieszą się, że Szczecinek pięknie. Jaka jest jednak tego cena? I kto za to wszystko płaci?

- Mieszkam na jednej z ulic położonych nieopodal centrum. Wraz z dalszą rodziną miałam okazję wykupu całego budynku. Nie skorzystałam z tej oferty przed laty. Mąż mówił, że się nie opłaca. A teraz płać i płacz. Dalsza rodzina sprzedała swoje mieszkania, część mieszkań dostali nowi lokatorzy. Prywatna administracja budynku podniosła opłaty za mieszkanie. Wspólnota przegłosowała bardzo wysokie stawki na fundusz remontowy. Rzeczywiście budynek odzyskał dawną świetność. Nawet nie myślałam, że mieszkam w takiej ładnej kamienicy. Teraz nowi lokatorzy chcieliby zagospodarować podwórko. I znów szykują się podwyżki. To nie jest tak, że jestem biedna. Oboje z mężem pracujemy. Spłacamy kredyt na zakup własnego mieszkania naszego syna. Syn mieszka w dużym mieście i sam nie miał wystarczającej zdolności kredytowej - skarży się lokatorka jednej z niewielkich kamienic.

Narzekamy na niewyremontowane kamienice, które szpecą otoczenie. Tymczasem wielu mieszkańców naszego miasta po prostu nie stać na remont elewacji. Jeżeli mieszkańcy jako wspólnota podejmą decyzje o remoncie to potem przez długie lata spłacają wykonane prace. Są oczywiście dofinansowania z samorządu, jednakże stanowią one część środków i nie wszystkim wspólnotom udaje się je otrzymać.

- Płacimy w Szczecinku, daleko od centrum, bardzo wysokie rachunki za mieszkanie. Mieszkanie jest duże, jak to w kamienicy. Stawki na fundusz remontowy i za zarządzanie do wspólnoty są od metra. Kiedyś nie odczuwałam tak tych opłat. Od czasu remontu czynsz wzrósł prawie dwukrotnie - podsumowuje lokatorka.

Jednym z elementem walki ze smogiem w miastach jest termomodernizacja budynków. Podczas paneli eksperckich pojawiają się głosy o konieczności powstania ogólnopolskiego programu, który finansowałby zmniejszenie zapotrzebowanie na energię budynków mieszkalnych. Koszt takiego programu szacowano wstępnie nawet na 40 mld złotych dla całego kraju.

- Jednym ze sposobów zmniejszenia opłat za mieszkanie jest próba znalezienia administratora, który oferuje niższą cenę za zarządzanie. Prywatni administratorzy, chcąc jednak "wykazać się" przez lokatorami chętnie przeprowadzają remonty klatek schodowych, części wspólnych budynków, za które płacą jednak lokatorzy, a nie administracja. Składki na fundusz remontowy powinny odzwierciedlać stan budynku i uwzględniać status materialny samych lokatorów. Nierzadko w blokach, gdzie wszystko jest mniej więcej wyremontowane administracja nadal utrzymuje wysoki fundusz remontowy na wszelki wypadek - powiedziano nam w jednej ze szczecineckich biur nieruchomości.

K. Berezowski

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
Komentuj, nie obrażaj! Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności