logo iszczecinek.pl

Polecamy Dworzec zmieni swoją funkcję. Tanio nie będzie Wypadek na rondzie. Rowerzysta zabrany do szpitala Złodzieje czekolady wpadli w ręce policjanta po służbie Globalnie, lokalnie, solidarnie zaprotestowali przeciwko przemocy wobec kobiet Polecamy

PiS obcina pensje włodarzom. Burmistrz Szczecinka też zarobi mniej

20.06.2018 12:44
A A A
Zdjęcie do artykułu PiS obcina pensje włodarzom. Burmistrz Szczecinka też zarobi mniej
fot. iszczecinek.pl

1 680 zł miesięcznie - tyle będzie kosztowało burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa rozporządzenie Rady Ministrów rządu PiS z 15 maja tego roku. Stosowną uchwałę w tej sprawie podejmą radni na najbliższej sesji. Od 1 lipca wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i ich zastępcy stracą jedną piątą zarobków.

Do tej pory burmistrz Szczecinka zarabiał 12 300 zł. Składało się na to: wynagrodzenie zasadnicze – 6 000zł, dodatek funkcyjny w wysokości - 2 100 zł, dodatek stażowy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego - 1 200 zł, dodatek specjalny - 3 000 zł. Od 1 lipca kwoty te będą kształtowały się następująco: wynagrodzenie zasadnicze – 4 800 zł, dodatek funkcyjny 2 100 zł, dodatek za wysługę lat 960 zł, dodatek specjalny – 2 760 zł. W efekcie pensja miesięczna burmistrza Szczecinka wyniesie 10 620 zł.

Związek Powiatów Polskich, zaproponował kilka możliwych do podjęcia działań, które z jednej strony wyrażą jednoznaczny sprzeciw wobec dokonywanych zmian, a z drugiej strony samorządowcy unikną zarzutów dotyczących naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Prezes Zarządu ZPP - Ludwik Węgrzyn, rekomenduje następujący tryb postępowania:

1. W porządku obrad czerwcowej rady powiatu powinien się znaleźć punkt dotyczący ustalenia wynagrodzenia dla starosty.

2. Radca prawny odpowiedzialny za prowadzenie spraw rady powiatu powinien zapoznać się z pakietem materiałów obejmującym: analizę prawną sytuacji sporządzoną w ramach Biura ZPP oraz trzema ekspertyzami prawnymi profesorów: Huberta Izdebskiego, Marka Chmaja i Krystiana Ziemskiego i na ich postawie dokonać własnej oceny sytuacji.

3. Przewodniczący rady powiatu powinien otrzymać materiały wymienione wyżej wraz z opinią rady prawnego z danego powiatu.

4. W czasie sesji należy przedstawić apel organizacji samorządowych tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego do Prezydenta o skierowanie rozporządzenia do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny.

5. Wobec braku uzasadnienia do ustalania na nowo wysokości wynagrodzenia i zakładając brak obiekcji ze strony radcy prawnego danego powiatu za rozwiązanie optymalne należałoby uznać nie podjęcie przez radę powiatu uchwały w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia dla starosty.

6. Rada powiatu może ewentualnie rozważyć wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem dotyczącym zbadania zgodności rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja z aktami hierarchicznie wyższymi.

7. Starosta jako kierownik jednostki sektora finansów publicznych wydaje dyspozycję wypłaty swojego wynagrodzenia do limitu wynikającego z treści przedmiotowego rozporządzenia.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
Komentuj, nie obrażaj! Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności