logo iszczecinek.pl

Polecamy Tajemniczy zbiornik i ciche tankowanie na bazie PKS W poniedziałek strajk ostrzegawczy kierowców PKS Główna wygrana w Mini Lotto padła w Szczecinku Kolejny pijany kierowca ciężarówki na ulicach Szczecinka. Miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów Polecamy

Pantomogram – badanie stanu uzębienia w 16 sekund!

13.06.2018 11:14
A A A
Zdjęcie do artykułu Pantomogram – badanie stanu uzębienia w 16 sekund!
fot. MATERIAŁ PARTNERA

16 sekund – tyle trwa badanie pantomogramem. Ile możemy się z niego dowiedzieć w tak krótkim czasie? Pantomogram daje panoramiczny obraz uzębienia. Na jego podstawie lekarz może ocenić ogólny stan zębów, sprawdzić, czy prawidłowo wykonano leczenie kanałowe, usunięto ósemki, założono wypełnienia. Zdjęcie pantomograficzne pozwala na uzyskanie szybkiej informacji o stanie dziąseł czy wnętrza zębów.

Pantomogram to nic innego jak zdjęcie rentgenowskie. Potocznie nazywa się je także zdjęciem panoramicznym, ponieważ daje szeroki, całościowy obraz szczęki i żuchwy. Może być wykonywane zewnętrznie bądź wewnętrznie. Zdecydowanie częściej stosuje się metodę zewnętrzną. Pacjent, zabezpieczony fartuchem ochronnym pozostaje w bezruchu. Zwykle zagryza ustnik, aby zęby górne były oddzielone od dolnych i nic nie zakłócało obrazu. Głowica aparatu i film zataczają łuk wokół głowy pacjenta, zbliżony do łuku zębowego. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne. Na jego podstawie lekarz szybko może ocenić stan zębów, zwłaszcza jakość wcześniej wykonywanych zabiegów stomatologicznych, takich jak leczenie kanałowe, ekstrakcja czy wypełnienia. Pantomogram pozwala też zidentyfikować niewyrżnięte zawiązki zębów, ocenić stan dziąseł i zobaczyć wnętrze zęba.

Początki diagnostyki pantomograficznej sięgają lat 30. XX wieku. Wówczas zaczęto prowadzić pierwsze eksperymenty, związane z pantomogramem zewnątrzustnym. Z kolei w latach 40. eksperymentowano z pantomogramem wewnątrzustnym. Pierwszy panomograf został wprowadzony na rynek w latach 60. Był to Panorex firmy S. S. White and Company.

Zdjęcie panoramiczne zębów, choć należy do podstawowych badań diagnostycznych, refundowane jest tylko w uzasadnionych przypadkach. Do takich należy leczenie ortodontyczne dzieci czy planowane zabiegi z zakresu chirurgii dentystycznej. Pacjent może jednak wykonać je także prywatnie. Koszty badania to ok. 50 zł.

Pantomogram wykonuje się zwykle jeśli lekarz po raz pierwszy ma styczność z pacjentem i nie zna jego uzębienia. Warto wykonać go także przed i po zabiegu, aby ocenić efekty.

 

- MATERIAŁ PARTNERA -

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności