logo iszczecinek.pl

Polecamy Zużyli 5 tysięcy ton szyn i ponad 100 tysięcy ton tłucznia. Jesienią pociągiem do Runowa Pomorskiego bez utrudnień Policyjny pościg za hondą. Co kierowca miał na sumieniu? Światowy Dzień Zespołu Downa przed szczecineckim ratuszem Nowy żłobek od września w Trzesiece Polecamy

Ostrzeżenie pogodowe: intensywne opady deszczu z burzami

17.07.2018 09:18
A A A
Zdjęcie do artykułu Ostrzeżenie pogodowe: intensywne opady deszczu z burzami
fot. iszczecinek.pl

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami.

Na podstawie ostrzeżenia meteorologicznego przekazanego przez IMGW-PIB BMPM Wydział w Szczecinie, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed wystąpieniem opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 45 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 65 km/h. Ostrzeżenie obejmuje powiaty: białogardzki, choszczeński, drawski, goleniowski, gryficki, kamieński, kołobrzeski, Koszalin, koszaliński, łobeski, policki, sławieński, stargardzki, Szczecin, szczecinecki, świdwiński, Świnoujście, wałecki i obowiązuje od godz. 18:18 dnia 17.07.2018 do godz. 08:00 dnia 18.07.2018

Stopień zagrożenia – 1 w skali 3-stopniowej.

 

W obliczu przewidywanych intensywnych opadów deszczu, zaleca się:

1. Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne media.

2. Ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsc pobytu, aż do ustąpienia opadów. Jeżeli opadowi towarzyszyć będzie gradobicie, odsunąć się od okien, a przebywając na zewnątrz, skryć się w bezpieczne miejsce.

3. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

4. Jeżeli dom znajduje się w strefie zalewowej lub w pobliżu przepływających opodal rzek (strumieni), być w gotowości do zabezpieczenia budynku workami z piaskiem. Sprawdzać, a jeżeli zajdzie taka konieczność, przywracać drożność przepustom i studzienkom odpływowym.

5.  Wypasane zwierzęta gospodarskie, przepędzić w bezpieczne miejsca.

6.  Biwakując w bezpośrednim sąsiedztwie brzegów rzek i jezior, natychmiast przenieść obóz w wyżej położone, bezpieczne miejsce.

7.  Zrezygnować z podróżowania samochodem. Jeżeli podróż jest konieczna unikać przejeżdżania przez rozległe kałuże, pod wiaduktami i podziemnymi ciągami komunikacyjnymi.

8.  Nie parkować samochodów nad studzienkami ściekowymi i w rejonach, które mogą ulec zalaniu.

9.  Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego „112”.

10.  Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.


Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuje nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na [email protected] lub przy użyciu messengera


 

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności