logo iszczecinek.pl

Polecamy Darmowa komunikacja miejska od września 2019! Koniec ruchu wahadłowego na Szczecińskiej? Lodowisko może już na weekend Antoni Borys powołany do kadry Polski TIR zjechał z drogi i zaorał pole Polecamy

Ostrzeżenie pogodowe: intensywne opady deszczu z burzami

17.07.2018 09:18
A A A
Zdjęcie do artykułu Ostrzeżenie pogodowe: intensywne opady deszczu z burzami
fot. iszczecinek.pl

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami.

Na podstawie ostrzeżenia meteorologicznego przekazanego przez IMGW-PIB BMPM Wydział w Szczecinie, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed wystąpieniem opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 45 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 65 km/h. Ostrzeżenie obejmuje powiaty: białogardzki, choszczeński, drawski, goleniowski, gryficki, kamieński, kołobrzeski, Koszalin, koszaliński, łobeski, policki, sławieński, stargardzki, Szczecin, szczecinecki, świdwiński, Świnoujście, wałecki i obowiązuje od godz. 18:18 dnia 17.07.2018 do godz. 08:00 dnia 18.07.2018

Stopień zagrożenia – 1 w skali 3-stopniowej.

 

W obliczu przewidywanych intensywnych opadów deszczu, zaleca się:

1. Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne media.

2. Ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsc pobytu, aż do ustąpienia opadów. Jeżeli opadowi towarzyszyć będzie gradobicie, odsunąć się od okien, a przebywając na zewnątrz, skryć się w bezpieczne miejsce.

3. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

4. Jeżeli dom znajduje się w strefie zalewowej lub w pobliżu przepływających opodal rzek (strumieni), być w gotowości do zabezpieczenia budynku workami z piaskiem. Sprawdzać, a jeżeli zajdzie taka konieczność, przywracać drożność przepustom i studzienkom odpływowym.

5.  Wypasane zwierzęta gospodarskie, przepędzić w bezpieczne miejsca.

6.  Biwakując w bezpośrednim sąsiedztwie brzegów rzek i jezior, natychmiast przenieść obóz w wyżej położone, bezpieczne miejsce.

7.  Zrezygnować z podróżowania samochodem. Jeżeli podróż jest konieczna unikać przejeżdżania przez rozległe kałuże, pod wiaduktami i podziemnymi ciągami komunikacyjnymi.

8.  Nie parkować samochodów nad studzienkami ściekowymi i w rejonach, które mogą ulec zalaniu.

9.  Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego „112”.

10.  Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.


Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuje nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na [email protected] lub przy użyciu messengera


 

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności