logo iszczecinek.pl

Polecamy Tajemniczy zbiornik i ciche tankowanie na bazie PKS W poniedziałek strajk ostrzegawczy kierowców PKS Główna wygrana w Mini Lotto padła w Szczecinku Kolejny pijany kierowca ciężarówki na ulicach Szczecinka. Miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów Polecamy

Obradowała Powiatowa Rada Rynku Pracy

22.01.2018 08:00
A A A
Zdjęcie do artykułu Obradowała Powiatowa Rada Rynku Pracy
fot. Piotr Rozmus

W minionym tygodniu odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy, któremu przewodził nowy przewodniczący Janusz Paszkiewicz. Pierwszy punkt obrad przewidywał podsumowanie ubiegłorocznej sytuacji na rynku pracy.

- W zasadzie spadek bezrobocia mogliśmy zaobserwować przez cały rok 2017. Wyjątek stanowił jedynie grudzień, kiedy odnotowaliśmy niewielki wzrost. Wówczas bez stałego zatrudnienia pozostawało 4198 osób tj. o prawie 1000 mniej niż na koniec roku 2016 (…) – referował dyrektor PUP Wiesław Kosmala.  – To oczywiście wynik tego, że w Szczecinku powstało więcej miejsc pracy, co oczywiście bardzo cieszy, niemniej trzeba pamiętać, że na taki stan rzeczy miały również wpływ zamiany w przepisach emerytalnych. Część mieszkańców naszego powiatu przeszła na emeryturę i musieliśmy wykreślić ich z ewidencji (…) Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy pracodawcy trudno jest znaleźć pracownika(…) – skonkludował dyrektor.

Członkowie rady dyskutowali na temat środków finansowych przeznaczonych na aktywizację bezrobotnych w roku 2018. Powiatowy Urząd Pracy w bieżącym roku będzie miał do dyspozycji prawie 2,1 mln zł z Funduszu Pracy oraz prawie 4,8 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W jednym z kolejnych punktów Rada ustaliła priorytety dotyczące wydatkowania przez Urząd Pracy środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2018 roku. Tutaj zdecydowano m.in. iż pierwszeństwo w pozyskaniu środków będą mieli pracodawcy zainteresowani organizacją tzw. szkoleń twardych oraz ustalono limit w wysokości 20 tys. zł.

Członkowie Rady przeanalizowali również kwoty refundacji z Funduszu Pracy dotyczących różnych form wsparcia. Na zakończenie dyskutowano o potrzebach pracodawców i deficycie wykfalifikowanych pracowników z którym aktualnie mierzy się rynek pracy. Podkreślano konieczność inwestowania w kształcenie techniczne.

Następne posiedzenie Rady Rynku Pracy prawdopodobnie odbędzie się już w lutym.

Piotr Rozmus

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 

UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności